Düşük ve ölü doğumlarla baba adaylarının sağlığı arasında ilişki tespit edildi

by Haber Fora

ABD’deki yaklaşık bir milyon hamile kadını inceleyen araştırma, baba adaylarının sağlığının hamilelikte yaşanabilecek düşük ve ölü doğumla ilişkisi olduğunu keşfetti.

Son yıllarda araştırmacılar, anne adaylarının yaşam tarzı ve onlarda önceden mevcut olan sağlık koşullarının, bebekleri nasıl etkileyeceğini ortaya koymuştu. Zira bu kişilerin hamilelikten önce ve hamilelik sırasında beslenme düzenini değiştirmesi, sahip olduğu koşulları gözden geçirmesi ve en sevdiği yiyeceklerle içeceklerden bazılarından vazgeçmesi gerekebiliyor. Çünkü bunlar bebeklerin sağlığını etkileyebiliyor.

Forbes’un haberine göre, Stanford Üniversitesi Tıp Fakultesi’nden Doçent Michael Eisenberg’ün yönettiği yeni araştırmaysa baba adaylarının önceden sahip olduğu sağlık sorunlarını, hamilelikte yaşanan sorunlarla ilişkilendiren ilk çalışma.

Söz konusu araştırmada 2009 ve 2016 arasında ülkedeki 958 bin 804 hamile incelendi. Araştırmacılar, bebeğin babasının metabolik sendromdan muzdarip olduğu durumlarda, hamilelikte yaşanabilecek komplikasyonların ihtimalinin arttığını tespit etti.

Metabolik sendrom diyabet, yüksek tansiyon ve obezitenin üçünü birden tanımlayan tıbbi bir terim. Araştırmada, baba adayının bu rahatsızlıklardan birine sahip olduğu durumlarda düşük ihtimalinin yüzde 10 yükseldiği belirtilirken ikisine sahipse bu yüzde 15, üçüne sahipse 19 arttığı tespit edildi.

Yaptıkları araştırmanın babanın kötü sağlığının hamilelikte yaşanabilecek sorunların bir sebebi olduğunu kanıtlamadığını ancak aralarında ilişki bulunduğunu gösterdiğini ifade eden Eisenberg, sözlerine şöyle devam etti:

Yaklaşık 8 hamilelikten birinin düşükle sonuçlandığı tahmin ediliyor. Fakat bazı kişiler hamile olduklarını öğrenmeden düşük yaptığı için düşüğün bundan daha yaygın olması muhtemel.

Düşük için tek bir neden bulunmamakla birlikte, araştırmalar bunu genellikle anne sağlığıyla ilişkilendiriyor. Zira enfeksiyonlar ve hormonal problemler, düşük riskini artırabilirken diyabet de gebelikte komplikasyonlara neden olabiliyor.

Eisenberg’e göre, bulgular, sadece annelerin değil baba olmayı planlayanların da sağlığına önem vermesi gerektiğini gösteriyor. Araştırmada depresyon, KOAH ve kalp hastalıkları gibi diğer rahatsızlıklar da incelendi. Eisenberg sözlerine şöyle devam etti:

Araştırma, 18 Aralık’ta Human Reproduction adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Haber Fora, Forbes, CTV News, EurekAlert

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap