Efsanelere konu olan Mısır firavunu Tutankamon’un babasının yüzü yeniden canlandırıldı

by Haber Fora

Mısır tarihinin ünlü firavunu Tutankamon’un babası Akhenaten’in yüzü ölümünden yaklaşık 12 bin yıl sonra yeniden görüldü.

Bilim insanları, yaklaşık 100 yıl önce Krallar Vadisi’nde keşfedilen bir kafatasını, M.Ö. 1353 ve 1335 arasında hüküm süren Firavun Akhenaten’in yüzünü yeniden canlandırmak için kullandı.

Dijital canlandırma, uzun çeneli ve keskin bakışlı, Tutankamon gibi sivri burunlu, 20’li yaşlarda bir adamı ortaya çıkardı.

Yüz rekonstrüksiyonu diye bilinen canlandırmanın tamamlanması aylar sürdü. Araştırma ekibi diğer canlandırmalardan farklı olarak, firavunun yalnızca yüz özelliklerine odaklandı. Bu yüzden canlandırmada saçlar, takılar veya diğer eklentiler yer almadı.
 

Ekip, akademik çalışmaların yayımlandığı internet sitesi Academia’da şu ifadelere yer verdi:

Akhenaten’in dijital görüntüsü, Sicilya’daki Adli Antropoloji, Paleopatoloji ve Biyoarkeoloji Araştırma Merkezi’nde (FAPAB) oluşturuldu. Merkezdeki araştırmacılar, 1907’de keşfedilen ve Tutankamon’un babasına ait olduğu düşünülen mumyalanmış kafatasından yararlandı.

Kalıntılar, Tutankamon’un mezarına sadece birkaç metre mesafede yer alan, arkeologların KV 55 diye isimlendirdiği mezarlıkta bulunmuştu. Bu da mumyanın ünlü firavunun babası olduğunu düşündürmüştü.

Mezarın keşfinden yaklaşık bir asır sonra yapılan genetik analizler, içindeki iskeletin Mısır’da tek tanrıcılığı tanıtan ilk krala, yani Akhenaten’e ait olduğunu göstermişti. Ancak bazı bilim insanları bu bulgulara şüpheyle yaklaşmıştı.

Uzmanlara göre Mısır halkının kültürü çok tanrılı inanca adapte olmuştu ve bu yüzden Akhenaten’in tek tanrılı düşünceleri geniş çapta kabul görmemişti.

Hatta Akhenaten öldüğünde, halk firavunun anıtlarını söküp saklamış ve adı da hükümdarlar listesinden silinmişti.

Çok tanrılı inanış, Akhenaten’in oğlu Tutankamon tahta geçtiğinde yeniden egemen olmuştu. Saltanatına 8-9 yaşlarında başladığı düşünülen Tutankamon’un yaklaşık 9 yıl hüküm sürdüğü belirtiliyor. 

Ünlü firavunun akraba evliliğinden doğması nedeniyle birçok hastalıkla mücadele ettiği ve bu durumun ömrünü kısalttığı tahmin ediliyor. Ancak çeşitli efsaneler, firavunun suikasta uğradığını veya kaza geçirdiğini öne sürüyor.

Haber Fora, Livescience, Daily Mail

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap