Ekonomi reform paketi açıklanıyor

by Haber Fora
Ekonomi reform paketi açıklanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi kamuoyunun merakla beklediği ekonomik reform paketini açıklamak için kameraların karşısına geçti.

Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan noktalar şunlar oldu:

Bugün anlamlı bir gün. İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl döneminde reform tanıtım toplantısını yapıyoruz. Bu da ekonomik bağımsızlığımızın değişik yapısının açıklanmasına vesile olacak.

Çalışmanın özünde yatırım, üretim, istihdam temelinde büyüme amacı bulunuyor.Reformlarla yerli ve milli bir ekonomi inşa edeceğiz. Türkiye’nin istihsal mücadelesini, istiklal ve istikbal mücadelesi kadar önemli görüyoruz.

Ekonomide yeni yol haritasını milletimizle paylaşıyoruz. Yeni yol haritasını tüm paydaşlarla hayata geçireceğiz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına almak için gece gündüz çalışacağız.

Ülkelerin ekonomileri için istikrar ve güven çok önemlidir. Biz Türkiye’yi bu iki temelde büyütmenin mücadelesini veriyoruz. Demokratik ve ekonomik kalkınmanın temeli olan siyasi istikrarı kurumsallaştırdık. Yeni ve sivil bir anayasa ile birlikte ihtiyaç duyulan bazı adımları atacağız.

Türkiye bölgesel ve küresel krizlere rağmen gücünü koruyor. Salgının yıkıcı etkileri sona ermediği gibi dünyada her gün yeni tehditler çıkıyor. 100’ün üzerindeki ülkenin hala aşıya erişememesi dünyadaki adaletsizliği hafızalarımıza nakşediyor.

Türkiye hiçbir vatandaşının mağdur olmaması için devletin tüm imkanlarını seferber etti. Hiçbir insanımızı salgın karşısında çaresiz bırakmadık. Böylelikle salgının ortaya çıkardığı sosyal ve ekonomik tehditlere karşı güçlü bir direnç sergiledik. Türkiye’yi bu kapsamda olumlu ayrıştırmayı başardık.

Salgına rağmen 2020’de yüzde 1,8 büyüdük. G-20 ülkeleri arasında Çin’in ardından büyüyen tek ülke olduk. Özellikle yılın ikinci yarısındaki önlemlerle dünyada büyümeyi başaran ender ülkelerden biri olduk.

Ülkemizi güçlendirecek reformları hayata geçirecek adımları hiç tereddüt etmeden atıyoruz. Reform programımızla sorunlara gerçekçi çözümler getiriyoruz.

Türkiye salgın sonrası güçlü, sürdürülebilir ve kaliteli bir büyümeyi mutlaka yakalayacaktır. Büyümenin toplumun her kesiminin refahını artıracak şekilde geliştirilmesi olmazsa olmazımızdır.

Açıklayacağımız reformların omurgasını makroekonomik ve yapısal politikalar oluşturuyor.

– Konuşma anlık olarak güncellenecektir. Konuşmayı Bloomberg HT Youtube sayfası canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap