Endonezya’da 12 yaşındaki kız çocuklarını evlenmeye teşvik eden şirket infial yarattı

by Haber Fora

Endonezya’da faaliyet gösteren bir düğün planlama şirketi, kız çocuklarının 12 gibi erken bir yaşta evlenmesini teşvik ettiği için eleştirilerin hedefi oldu ve ülke çapında öfkeye yol açtı.

Endonezya Çocuk Haklarını Koruma Komisyonu’nun (KPAI) şikayeti üzerine Aisha Weddings adlı düğün planlayıcısı firma hakkında cezai soruşturma başlatıldı.

Çöpçatanlık sitesi internet sayfalarında ve reklamlarında, yasal sınır olan 19 yaşın altındaki genç Müslüman kadınları evlenmeleri için teşvik ediyordu.

Sitenin tanıtım materyallerinde, aileleriyle birlikte hitap edilen gelin adaylarına “Allah’ı ve kocalarını memnun etmek için” 12-21 yaşlarında “evlenmeleri” çağrısı yapılıyordu.

Özel şirketin internet sitesinde şu ifadeler yer alıyordu:

Söz konusu site, ebeveynleri de kızlarını “daha iyi bir hayat” için erkenden evlendirmeye ve çocuklarını internette cinsel içeriğe maruz kalmak gibi bir “günahtan” korumaya davet ediyordu.

Nüfusunun çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Endonezya, dünyada çocuk evliliklerinin en yüksek olduğu 8. ülke konumunda bulunuyor. Ülke, çocukların evlendirilmesinde sorumlu görülen sefalet, aile şerefi fikri, toplumsal normlar, adetler ve dini yasalara karşı mücadele veriyor.

Endonezya parlamentosu, Eylül 2019’da Evlilik Yasası’nda değişiklik yaparak kızlar için yasal evlilik yaşını 16’dan 19’a çekmişti.

Gerçekleştirilen yasal düzenlemeye rağmen dini mahkemeler İslami yasalar uyarınca istisnalara başvurabiliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre Endonezya’daki kadınların yüzde 14’ü henüz 18 yaşlarını doldurmadan, yüzde 1’i ise 15 yaşından önce evlendiriliyor.

İtirazların ardından firmanın internet sitesi ve sosyal medya hesapları kapatıldı.

Kadının Güçlendirilmesi ve Çocukların Korunması Bakanı Bintang Puspayoga, bahsi geçen firmayı, hükümetin çocuk haklarını ihlal eden uygulamaları önleme çabasını baltalayarak çocuk yaşta evlilikleri özendirme girişiminden ötürü kınadı.

Bakan Puspayoga çarşamba günü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap