Engelli öğrenciye 3. katta sınav yapıldı, annesi sırtında taşıdı

by Haber Fora

Ankara’da Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na katılan lise öğrencisi giriş katında sınava girmek istedi ancak okul yönetimi talebini karşılamayınca 3. katta sınava girmek zorunda kaldı. Annesi sınava girecek kızını, sınıfının bulunduğu 3. kata sırtına alarak çıkardı, sınav bitiminde de tekrar sırtına alarak indirdi. Öğrenci, “Yürüyen bir öğrenciyi en üst kata alıp engelli öğrenciyi giriş kata alabilirlerdi fakat bununla uğraşmak istemediler” ” dedi.

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde, Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na katılan lise öğrencisi Ö. A. engeli nedeniyle giriş katında sınava girmek istedi.

ANKA’nın aktardı habere göre, Ö.A ve velisinin bu yöndeki talebini karşılamayan okul yönetimi nedeniyle annesi sınava girecek kızını, sınıfının bulunduğu 3. kata sırtına alarak çıkardı, sınav bitiminde de tekrar sırtına alarak indirdi. Öğrenci Ö.A ve annesi Hatice Akyüz yaşadıklarını anlattı.

Sınav yeri değiştirilmediği için sınav salonuna annesinin sırtında çıkmak zorunda bırakılan Ö.A, “Sınıfımı en üst kata koymuşlar. Bugün eğer annem ve abim yanımda olmasaydı ben yukarıya çıkamazdım. Aslında ben çok üzülmüştüm, sınava girmeyecektim, fakat destek çıktıkları için ben yukarı çıkabildim. Benimle dalga geçer gibi yaptılar. Yürüyen bir öğrenciyi en üst kata alıp engelli öğrenciyi giriş kata alabilirlerdi fakat bununla uğraşmak istemediler” sözlerile yaşananları anlattı.

Anne Hatice Akyüz de “Engelli çocuklarımız bu yüzden ne okul okuyabiliyorlar ne de sosyalleşebiliyorlar” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap