Engelliler, “şaka” adı altında ayrımcılığa maruz kalıyor… Kuyumcu: Alay ediliyor, aşağılanıyor ve ayrımcılığa tabi tutuluyorlar

by Haber Fora

Sakarya’da çekildiği belirtilen ve önceki gün medyaya yansıyan bir görüntüde, bir elinden kelepçeyle kamyona bağlanan down sendromlu engelli bir kişinin aracın hareket etmesiyle asılı halde koşmak zorunda kaldığı görüldü.

Şaka amaçlı böyle bir eylemi yaptıklarını söyleyen arkadaşlarının ise o sırada gülmeleri dikkat çekti.

Söz konusu görüntünün sosyal medyaya düşmesiyle çok sayıda kişiden ve engelli derneklerinden tepki geldi.

 Olaya tepki gösterenler yetkili makamların harekete geçmelerini talep etti.

Benzer olaylar daha önce de yaşanmıştı.

2019 yılı içerisinde İzmir’de yaşanan bir olayda yüzde 50 engelli bir kişi, iş arkadaşları tarafından streç filme sarılmış, üzerine su dökülmüş bu anları kameraya alınmıştı.

Yargıya taşınan olayda sanıklar, kendilerini “Şaka yaptık” diye savunmuştu.

Engelli insanlar zaman zaman çevrelerince “şaka” adı altında rencide edici hatta risk içeren davranışlara maruz kalabiliyor.

“Şaka değil, alay etme, aşağılama ve ayrımcılık suçu”

Konuyla ilgili Haber Fora’ye değerlendirme yapan Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, bunun şaka değil alay etme, aşağılama olduğunu söyledi.

Türkiye’de tüm engelli bireylerin farklı şekillerde “şaka” adı altında aşağılama, yerme davranışlarına muhatap olduklarını belirten Kuyumcu, “Özellikle farklı zihinsel gelişim gösteren bireylere cinsiyet ve cinsellik üzerine söylemlerde bulunulmasıdır. Cinsel içerikli konuşmalar yaptırmak, organlarına fiziksel temaslarda bulunmak ve hatta sözde gelin ve damat yapmak gibi eylemler başta gelmektedir” dedi. 

Kötü şakalara örnekler

Kuyumcu, engellilere yönelik yapılan “kötü şakalara” şu örnekleri verdi:

“Bu şekilde davranılmasının yanlış ve suç olduğu öğretilmeli”

Kuyumcu “Bu tür olaylar nasıl önlenebilir?” sorusunu şöyle yanıtladı: 

Daha çok kırsal alanda görülüyor

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Şükrü Boyraz ise engellilere yönelik rahatsız edici şakaların şehir hayatından ziyade kırsal alanda görüldüğünü ve daha çok eğitimsizlikten kaynaklanan bir durum olduğunu söyledi.

“Birçok engeli bu şakalara maruz kalıyor”

Engelli yazar Ersin Ata, Türkiye’de engellilere karşı bakış açısının son yıllarda yavaş yavaş pozitife dönmeye başlasa bile halen yeteri derecede ilerleme sağlanamadığını kaydederek, şöyle konuştu:

“Rencide edici bakışlara maruz kaldım”

Kendisinin bu tür bir şakaya maruz kalmamakla birlikte rencide edici bakışlara maruz kaldığını belirten Ata, “Şimdi ise o bakışların pozitife döndüğünü görüyorum. Bunu yaparken yazdığım üç kitap bir belgeselimin olması büyük etken oldu. Ancak bu şakalara maruz kalan binlerce engelli olduğunu biliyorum” diye konuştu.

“En çok otizmli çocuklar ve görme engelliler çirkin şakalara maruz kalıyor”

Ata, en otizmli çocukların ve görme engellilerin çirkin şakalara maruz kaldığını söyledikten sonra sözlerini şöyle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap