Enis Berberoğlu fezleke itirazının reddini üst mahkemeye taşıdı

by Haber Fora

Anayasa Mahkemesinin (AYM) hak ihlali hükmü sonrası mahkemece yeniden yargılama kararı verilen CHP’li Enis Berberoğlu’nun avukatlarınca, 3 ayrı suçtan hazırlanıp TBMM’ye gönderilen fezlekeye, ilk itirazın reddinden sonra ikinci kez itiraz edildi. 

Enis Berberoğlu’nun avukatları Murat Ergün ve Yiğit Acar, daha önce yaptıkları itirazı reddeden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine yeni bir itiraz dilekçesi sunarak, talebin reddi durumunda dilekçelerinin, yeni değerlendirme için üst mahkeme sayılan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep etti. 

Dilekçede, yerel mahkemenin, “aleyhe değiştirme yasağı” ilkesini bilerek ve isteyerek göz ardı ettiği belirtilerek, Berberoğlu’na İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince (istinaf mahkemesi) Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 329. maddesi uyarınca verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasının, Yargıtay’ca onanarak 20 Eylül 2018’de  kesinleştiği hatırlatıldı.

Yargıtay kararı sonrası Türkiye Cumhuriyeti devletinin hiçbir vatandaşının, idari organının, mercii ya da yargı biriminin, İstanbul Milletvekili Berberoğlu’na karşı “casusluk saikiyle suç işlediğine dair” bir iddiada bulunamayacağı aktarılan dilekçede, şu ifadeler yer buldu:

Daha önce reddedildi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, fezlekeye yönelik daha önce yapılan itirazı değerlendirmiş ve 12 Şubat’ta verdiği kararla bu talebi reddetmişti. Ret kararında, şu ifadeler kullanılmıştı:

Dava süreci

Berberoğlu’nun milletvekilliği MİT tırları davasında kesin hüküm giydiği için 4 Haziran 2020 tarihinde  düşürülmüştü. 

Anayasa Mahkemesi  Berberoğlu’nun başvurusu üzerine “hak ihlali” kararı vermişti. 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına uymamıştı. 

Berberoğlu’nun avukatları üst mahkemeden de benzer karar çıkınca Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi de kararının uygulanmamasının da ayrı bir hak ihlali oluşturduğuna karar vererek “yeniden yargılama işlemlerine başlanmasına, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulmasına, hükümlü statüsünün sona erdirilmesine, yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesine” hükmetmişti.

AYM,  14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bunu yerine getirmekle yükümlü olduğunu vurgulamıştı. 

İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi, de Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP’li Enis Berberoğlu’nun avukatlarının dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekeye yaptığı itirazı “düzeltilecek bir husus olmadığı” gerekçesiyle reddetmişti.

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap