Enis Berberoğlu hakkındaki fezleke TBMM’ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi

by Haber Fora

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu’nca hakkında ikinci kez hak ihlali yapıldığına karar verilen Enis Berberoğlu ile ilgili yeniden yargılama ve infazın durdurulması kararı veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, mevzuat, karar ve iddianameyi ekleyerek hazırladığı fezlekeyi gereğinin takdiri için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderdi. 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan ve TBMM’ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderilen fezlekede, Enis Berberoğlu ile ilgili dava süreci anlatıldı.

AYM’nin 21 Ocak 2021 tarihli ikinci “ihlal” kararı uyarınca mahkemece dün yeni bir hüküm kurulduğunu hatırlatan heyet, “hak ihlali” kararı uyarınca hükümlünün yeniden yargılama talebinin kabulü ile infazın durdurulmasına karar verildiği anlatıldı.

Berberoğlu hakkında verilen kararın Yargıtay 16. Ceza Dairesinin 20 Eylül 2018 tarihli kararıyla kesinleşmesi ve yeniden yargılama kararı verilmesi sebebiyle kesinleşmiş hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırıldığına işaret edilen fezlekede, yargılama sürecinde yeniden milletvekili olan Berberoğlu hakkında yasama dokunulmazlığı kaldırılıncaya kadar yargılamanın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 223/8. maddesi uyarınca durduğuna yer verildi.

Mahkemenin, kararın bir suretinin bilgi amaçlı olarak TBMM Başkanlığı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdiği de vurgulanan fezlekede,  atılı suçlarla ilgili mevzuat bilgileri (suçun TCK’deki karşılığı), iddianame ve mahkemece alınan ilgili kararların da fezlekeye eklendiği kaydedildi.

Fezlekede, şu ifadeler kullanıldı:

Süreç nasıl ilerleyecek?

Berberoğlu hakındaki fezleke Adalet Bakanlığı aracılığıyla Meclis Başkanlığı’na gönderilecek. Meclis Başkanlığı da  Berberoğlu’nun milletvekilliğini iade ederek Meclis’e davet edecek.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un Berberoğlu’nun yeniden yargılanabilmesi için fezlekeyi Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na göndermesi bekleniyor. Komisyondan dokunulmazlığın kaldırılması kararı çıkarsa Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmayacağı Genel Kurul’da yapılan oylama sonucu kesinleşecek.

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap