EPGİS, akaryakıtta tavan fiyatı mahkemeye taşıdı

by Haber Fora
EPGİS, akaryakıtta tavan fiyatı mahkemeye taşıdı

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından mahkemeye taşındı.

EPGİS, “EPDK tarafından 18 Mart 2021 tarihinde başlatılan, sektöre zarar verdiğine ve haksız olduğuna inandığımız tavan fiyat uygulamasında; yürütmenin durdurulması ve iptali için sendikamız EPGİS tarafından açılacağını beyan ettiğimiz dava bugün itibari ile açılmıştır.” açıklamasında bulunmuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Mart ayının ortasında akaryakıtta 2 ay süreyle uygulanacak tavan fiyat kararı almıştı. EPDK’nın kararına göre İstanbul Anadolu yakasında benzinde tavan fiyat 7,08 TL, motorinde ise 6,44 TL olurken. Avrupa yakasında benzinde 7,07 olan tavan fiyat motorinde ise 6,43 TL olarak belirlenmişti.

Kararın açıklandığı gün Bloomberg HT’ye konuşan EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, kararı mahkemeye götüreceklerini belirtmişti. Aktaş, kararın haksız olduğunu belirtirken müdahale edilen rakamın bayi kârı olduğunu, burada da zaten üst sınır olduğunu ifade etmişti. Akaryakıt bayilerinin karlılığına üst sınır getirildiğini vurgulayan Aktaş kararın kaçakçılığa yönlendireceğini de vurgulamıştı. Kaçakçılığın Türkiye ekonomisine 27 milyar TL maliyet getirdiğini belirten Aktaş, “Sayın EPDK Başkanı bu rakamdan haberdar mı acaba? Sanmıyorum, zira haberi olsa böyle bir karar almazdı” diye konumuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap