Erbakan: HDP’nin kapatılması, partiye oy verenlerin de cezalandırılması ve suçlanması anlamına gelir

by Haber Fora

 Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

HDP’ye açılan kapatma davasına ilişkin görüşlerini paylaşan Erbakan, HDP’nin kapatılmasının, partiye oy veren seçmenin de dolaylı olarak “cezalandırılması ve suçlanması” anlamına geldiğini, bunun da insanların tepkisini çekecek bir durum olduğunu söyledi.

Partinin kapatılmasının Türkiye’nin demokrasi ve yargısının tartışılır hale gelmesine vesile olacağını ve sorunun daha da büyümesine yol açacağını savunan Erbakan, “Yeniden Refah Partisi olarak, partilerin kapatılmasına karşı olduğumuzu, partileri milletin açıp milletin kapatması gerektiğine inandığımızı açık bir şekilde ifade ediyoruz. Eğer bir siyasi hareketle ilgili bir sorun varsa milletimize bu sorun anlatılmalı ve o siyasi hareket siyaset meydanında yenilgiye uğratılmalıdır” diye konuştu.

Gergerlioğlu ile Merve Kavakçı’yı kıyasladı

Avrupa ile Türkiye’deki bazı kesimlerin 1998’de Refah Partisinin (RP) kapatılmasına ve bugün HDP’ye yönelik davaya gösterdikleri tavırlarda büyük çelişkinin bulunduğuna dikkati çeken Erbakan, şöyle devam etti:

Erbakan, HDP’nin kapatılmasına en çok terör örgütü PKK’nın sevineceğini, terör örgütünün bölge halkına partinin kapatılmasını siyasi çözümün mümkün olmadığının kanıtı olarak sunacağını kaydetti.

“6284 sayılı kanun da düzenlensin”

Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ni “dış güçlerin laboratuvarlarında üretilmiş zehir” olarak niteleyen Erbakan, şunları kaydetti:

 

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap