Erbakan ve Uysal’dan ortak açıklama: Yeni anayasa büyük bir toplumsal mutabakatla yapılmalı

by Haber Fora

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan’ı ziyaret etti. Uysal ve Erbakan, yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında ortak basın açıklaması yaptı.

Görüşmede Türkiye’nin sorunlarını müzakere ettiklerini söyleyen Erbakan, “Halkın alım gücü her geçen gün azalmaktadır. Mevcut hükümetin borç ve faiz faturası son derece kabarıktır. 18 senede 526 milyar dolar borç faizi ödenmektedir. Senede 29 milyar dolar yapar. Borcun faizi millete fatura edilmektedir” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal da “yeni anayasa” konusuna değinerek, “Anayasa değişiklikleri büyük bir toplumsal mutabakatla yapılmalı” ifadesini kullandı. 

Uysal, Anayasa değişikliği ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek “Biz bu süreçte iyi niyetimizi korumak istiyoruz. Anadolu tabiriyle ‘Yürüyüşlerine bir bakacağız’. Türkiye’ye milletimize neler teklif ediyorlar?” değerlendirmesinde bulundu.

Erbakan da yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

“Üçüncü ittifak” 

Erbakan “üçüncü ittifak” ile ilgili soru üzerine, “Türkiye’nin ve milletin sorunlarının çözülmesi, hukuk ve adalet alanında, sosyal alanda, ekonomi ve dış politikadaki tehditler konusunda geniş bir müzakere imkanı bulduk. Aslında milletimizin dertleri ortak. Ortak sorunlara ortak çözüm üretilmesi ve dertlere de derman olunması gerektiği konusunda mutabıkız ama şu anda ittifakla ilgili konuşmak için erken olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Uysal da Anayasa çalışmalarında “Anayasa’nın değiştirilmez maddelerinin tartışılmaz olması” gerektiğini kaydetti.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap