Erdoğan açıkladı: Salgında kademeli normalleşme dönemi martta başlıyor

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. 

Mart ayının aşılamada önemli bir dönem olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “İllerimizi, bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz” dedi. 

Erdoğan, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma sınırlamasının da illerdeki vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından PKK tarafından öldürülen 13 şehit, gündemdeki konulara ve salgının seyrine dair değerlendirmede bulundu. 

Türkiye’nin 40 yıldır bölücü terörle mücadele eden bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, “Terörden darbeye her yöntemi kullanarak diz çöktürmeye çalışanlara karşı milletimiz, istiklaline ve istikbaline canı pahasına sahip çıkarak tarihi bir ders vermiştir” dedi.

Erdoğan, “Elimizde tek bir masumun kanı yoktur, olmamıştır, olmayacaktır” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütünün yıllarca uğraşarak kurduğu kadronun önemli bölümü 5 yıllık süreçte büyük ölçüde bertaraf edilmiştir. Bizim elimizde tek bir masumun kanı yoktur, olmamıştır, olmayacaktır. Bizim geçmişimizde tek bir coğrafyanın veya toplumun sömürülmesinin ayıbı yoktur, olmamıştır, olmayacaktır. Katran karasından beter halleriyle ülkemize insanlık, hak, adalet, özgürlük, demokrasi dersi vermenin peşine düşenlere diyorum ki, önce siz aynaya bakın ve kendi gerçeklerinizle yüzleşin” ifadelerini kullandı.

“Terörle mücadele her türlü siyasi çekişmenin üzerinde tutulması gereken milli bir konudur”

Erdoğan, şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alçaklıkta demiyorum, çukurlukta sınır tanımayan bu terör örgütü yardakçılarına Cumhur İttifakı olarak diyoruz ki; asıl bu millet sizden önce şehidimizin, onca gazimizin hesabını soracak. Hem de öyle bir soracak ki bir daha kimse benzer ihanetlere teşebbüs edemeyecek” diye konuştu.

Erdoğan, “Kılıçdaroğlu dün yine çıktı tamamı yalan, yanlış, hezeyan olan bir sürü zırvayı arka arkaya sıraladı. Arada bize de güya sorular soruyor. Bu soruları dünyadan ve ülkemizden haberi olmayan tüm ömrü kuytu köşelerde geçmiş bir meczup sorsa diyeceğiz ki mazurdur. Ama öyle değil” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütüne samimi bir kınama yapmaya dilleri varmayanların, yaşanan acı hadise karşısında şahsımızı ve devleti suçlama konusunda gösterdikleri canhıraş gayreti ibretle takip ediyoruz” dedi.

“Sözün bittiği yerdeyiz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında da konuşan Erdoğam, “İlk seçimde bu zatın hak ettiği dersi son defa alacağına inanıyorum” dedi.  

Erdoğan, “CHP’nin belediyecilikteki başarısızlıklarına dikkat çekmek için söylediğim bir ifadeyi Gara’daki operasyonla ilişkili hale getirecek kadar alçalabilen bu süfli zihniyet karşısında adeta sözün bittiği yerdeyiz” ifadelerini kullandı.

“Operasyonun sorumlusu devlettir”

Erdoğan Gara operasyonuna ilişkin “Sorumlusu elbette aynı zamanda başkomutan ve yürütmenin başı olan cumhurbaşkanından milli savunma ve içişleri bakanlıklarına, askerinden polisine ve istihbaratçısına kadar tüm mensuplarıyla Türkiye Cumhuriyeti devletidir” dedi.

Erdoğan, “Ay’a ulaşmak ya da uzaya bir Türk vatandaşını göndermek gibi hedefler, emin olun yalnızca birkaç adım ötemizdedir” diye belirtti.

“TOGG, hedeflediğimiz tarihte milletimizin hizmetine sunulacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili’ne ilişkin “İnşallah birçok yenilikçi teknolojiyle TOGG, hedeflediğimiz tarihte milletimizin hizmetine sunulacak” dedi.

Erdoğan, “Sanayi üretimindeki güçlü artış, Türkiye’nin 2020 yılını pozitif büyümeyle kapatacak nadir ülkelerden olduğunu bir kez daha teyit etti” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ‘Samanyolu galaksisi’ diyoruz, onların aklı hala samanda. Bu vizyoner atılıma ‘uzay masalı’ diyecek kadar küçüldüler” ifadelerini kullandı.

“Sıkıntıları bir nebze hafifletmenin gayreti içindeyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

Erdoğan, “İllerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Halen uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerimizin durumu, illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir” dedi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap