Erdoğan: Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Belki de Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir” dedi.

Erdoğan, MHP ile bu konuda bir anlayış birliğine varmaları halinde gelecek dönemde yeni anayasa için harekete geçilebileceğini ifade eti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından Türkiye’nin salgınla mücadelesi, ekonomik göstergeler, gündemdeki gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. 

 “Mikro uydu fırlatma tesisi kurma çalışmalarına başladık, uzak olmayan tarihte ülkemizin ve dostlarımızın uydularını uzaya göndereceğiz. Haberleşmeden enerjiye, çevrenin korunmasından savunma sanayiine kadar geniş kullanım alanına sahip uzay ve uydu teknolojilerinde ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız” diyen Erdoğan, “Her kim ‘bu ülkede yeni reforma ihtiyaç yoktur’ derse o kişi Türkiye’den de dünyadan da toplumdan da bihaberdir. Belki de şimdi Türkiye’nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir” diye konuştu.

Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Erdoğan, son uluslararası analizlerde, G20 ülkeleri içinde 2020 yılını pozitif büyüme ile kapatabilecek iki ülkenin Türkiye ve Çin olduğunu söyledi.

“305 binin üzerinde ilave istihdam kazandıracağız”

Erdoğan, “2020’de toplam 10 bin 505 yatırım teşvik belgesi düzenledik” bilgisini vererek, “Bu belgelere istinaden 238 milyar liralık sabit yatırıma destek vereceğiz. Söz konusu yatırımlar tamamlandığında 305 binin üzerinde ilave istihdamı ülkemize kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı. 

“Üç beş açgözlü tüccarın milletimize ekmeğini ve aşını zehir etmesine izin veremeyiz”

Yüksek enflasyonun hem üretici hem de tüketici cephesinde oluşturduğu tahribatın farkında olduklarını kaydeden Erdoğan, “Gıda enflasyonu en büyük tehditlerden biridir” diye konuştu. 

Erdoğan şöyle devam etti: 

Köy okullarında eğitim başlıyor

Erdoğan, kabine toplantısında köy okullarında 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdıklarını bildirerek, “Okulların açıldığı köylerde vaka artışı yaşanması halinde eğitim öğretime yeniden ara verilebilecek. 8 ve 12. sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitim-öğretimin 1 Mart’ta başlaması için hazırlıklara başlanacak. Vaka sayılarındaki iyileşmeye paralel olarak 1 Mart’tan itibaren il bazında eğitim öğretimin kademeli başlaması için çalışmalar yürütülecek” dedi.

Esnaf için takvim açıklanacak

“Vakaların belirli sayısının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz” diyen Erdoğan, istihdam konusunda özel sektöre çağrıda bulundu: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap