Erdoğan: Demokrasiye çok büyük katkılar sağlarken kültür davamızda aynı mesafeyi kat edemediğimizi görmenin üzüntüsü içindeyim

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin demokrasisine ve kalkınmasına çok büyük katkılar sağlarken medeniyet ve kültür davamızda aynı mesafeyi kat edemediğimizi görmenin üzüntüsü içindeyim” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden, Tunceli Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi ve Bursa Türk-İslam Müzesi’nin restorasyonu sonrası açılış törenine canlı bağlantı ile katıldı.

Açılışı yapılacak müzelerin ülkeye, kültüre ve turizme hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, müzelerin şehirlere kazandırılmasında emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile ekibini tebrik etti.

Bakanı Ersoy’un bulunduğu Tunceli’de, şehrin Cumhuriyet tarihindeki ilk müzesini, eski askeri kışla binasında kurduklarını ifade eden Erdoğan, konser ve tiyatro etkinliklerine uygun avlusuyla bu binada Tunceli’nin zengin tarihini yansıtan eserlerin sergileneceğini söyledi.

Erdoğan, yaklaşık 38 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirilen müze projesinin Tunceli’ye hayırlı olmasını dileyerek, ülkenin turizm potansiyeli en yüksek illeri arasında yer alan Tunceli’nin huzur ve güven ikliminin tesisiyle de büyük bir sıçramanın eşiğinde olduğunu ifade etti.

Hayranlık verici tabii güzelliklerin yanında tarihi zenginlikleri de yansıtan bu müzeyi açarak Tunceli’yi ülkenin turizm merkezlerinden biri haline getirmeye amaçladıklarını anlatan Erdoğan, Tuncelilere selamlarını iletti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam’ın bulunduğu Bursa’da, ilk Osmanlı medreselerinden Yeşil Medrese veya Sultaniye Medresesi olarak bilinen binayı Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet açtıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın bulunduğu Konya’nın Akşehir ilçesine de önemli bir müze kazandırdıklarını dile getirdi.

Akşehir Taş Eserler Müzesi’nin, Selçuklu döneminden kalma 770 yıllık geçmişe sahip medrese, türbe, imaret, çeşmeden oluşan, bir dönem darüşşifa olarak da kullanılan muazzam bir tarih hazinesi olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

“Medeniyet değerlerimiz bilinçli şekilde tahrip edilmiştir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin tabii ve tarihi güzelliklerine her baktığında, bu toprakların bir evladı olarak dünyaya geldiği ve bu millete hizmet etme şerefine eriştiği için Allah’a hamdettiğini vurguladı.

Bu güzelliklere sahip olmak kadar onun kıymetini korumak, üzerine eklemek ve geleceğe daha büyük zenginlik bırakmanın da önemli olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tüm unsurlarıyla medeniyetimize sahip çıkacağız”

Erdoğan, geçmişin eksiklerini telafi etmenin ötesinde maziden atiye kurdukları köprüyle millete yepyeni bir gelecek inşa etmek için gece gündüz çalıştıklarını, mücadele ettiklerini belirtti.

“Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin demokrasisine ve kalkınmasına çok büyük katkılar sağlarken medeniyet ve kültür davamızda aynı mesafeyi kat edemediğimizi görmenin üzüntüsü içindeyim” diyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

Restorasyonu tamamlanan müzeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ya Allah Bismillah” sözlerinin ardından kurdele kesilerek açıldı.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap