Erdoğan: İnşallah Ay’a gidiyoruz

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023’te Türkiye’nin Ay’a gideceğini bildirerek, “İnşallah Ay’a gidiyoruz” ifadesini kullandı. 

Ay’a gitme ile ilgili bilgi de paylaşan Erdoğan, “2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz” dedi.

Milli Uzay Programı hakkında Erdoğan, “Küresel uzay yarışında ülkemizi üst liglere taşıyacak bu yol haritasının başarıyla hayata geçmesini diliyorum” ifadesini kullandı.

“Yüzyıllar boyunca yeryüzünde adaletin, ahlakın ve barışın öncülüğünü yapan medeniyetimizin gökyüzündeki yolculuğuna kapı aralıyoruz” ifadelerini kullanan Erdoğan, “İlk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydumuz İmece’nin entegrasyon işlemleri tamamlandı, testleri sürüyor” diye konuştu.

GÖKTÜRK-3 uydusuna dair Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Önümüzdeki süreçte Türk mühendislerinin yerli yazılımlarıyla uydulardan elde ettiğimiz bilgilerin güvenliğini tamamen sağlamış olacağız” bilgisini paylaşan Erdoğan, “18 yılda TÜBİTAK aracılığıyla uydu, uzay, fırlatma sistemleri uzay ekipmanları konularında 56 projeye toplam 2,1 milyar lira kaynak sağladık” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

Erdoğan, “Temsil ettiğimiz medeniyetin dünyaya yeniden öncü olabilmesi, Türkiye’nin uzay yarışında kat edeceği mesafeye bağlıdır” diye konuşarak, “Gettolara sıkıştırılmış, faşizmin ve suç şebekelerinin insafına bırakılmış Batılı kardeşlerimiz için de bunu başarmak mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Güçlü ve bağımsız Türkiye’nin yerini sadece dünyada değil uzayda da tahkim edeceğiz”

Yeryüzünde adaleti tesis etmenin yolunun gökyüzünde güçlü bir şekilde var olmaktan geçtiğini ifade eden Erdoğan,  “Güçlü ve bağımsız Türkiye’nin yerini sadece dünyada değil uzayda da tahkim edeceğiz” diye konuştu.

“Birincil hedefimiz Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı’ndaki birincil hedefin, Cumhuriyetin 100’üncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle hayata geçireceğiz” dedi.

“2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz” diye konuşan Erdoğan “Medeniyet coğrafyamızın sembolü hilali, al bayrağımız ile Ay’a göndermenin gururunu milletimize yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan hedefleri şöyle sıraladı:

Bir Türk vatandaşı uzaya gönderilecek

“Hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermek” diyen Erdoğan, “Eminim ki birçok kişi bu hayali kurarak büyümüştür. Hatta belki aranızda bu hayalini sürdürenler vardır. Hatta ve hatta bayanlardan bile ben adayım diyenler vardır” ifadesini kullanarak, bunun bir turistik gezi değil gelecek nesillere yol gösterecek bir bilim misyonu olarak tasarladıklarını kaydetti. 
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap