Erdoğan’dan AİHM’in Demirtaş kararına yorum: Tamamıyla siyasi

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş’ın başvurusuna “hak ihlali” kararı vermesine tepki gösterdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, muhalefete yönelik sert eleştirilerinin ardından Demirtaş kararı hakkında konuştu.

Konuşmasının ilgili kısmına “AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara da değinmek istiyorum” diyerek başlayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Demirtaş için tekrar “terörist” nitelemesi yapan Erdoğan, AİHM’in FETÖ davaları konusunda vereceği kararların da “şimdiden görülmeye başlandığını” söyledi:

AİHM’in Demirtaş kararı

AİHM, eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın ifade, özgürlük ve güvenlik, serbest seçim, hak kısıtlamasının kullanılmasında sınırlamalar haklarının ihlal edildiğine hükmetti ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. 

Mahkeme kararında, dava öncesi tutukluluk süresinin uzun olmasının Demirtaş’ın Türkiye’de Meclis’teki siyasi faaliyetlerde yer almasını engellediğini, bunun da ifade özgürlüğü ile seçme ve seçilme özgürlüğüne haklı olmayan müdahale anlamı taşıdığını belirtildi.

AİHM, Türkiye’nin Demirtaş’a 3 bin 500 euro maddi ve 25 bin 000 euro manevi tazminat ödemesine; masraf ve harcamalar için de 31 bin 900 euro ödemesine karar vermişti.

Erdoğan, 3 kere AİHM’in kapısını çalmıştı

AİHM kararlarını eleştiren Erdoğan, geçmişte 3 kere yüksek mahkemeye başvurmuştu.

Erdoğan’ın başvurularının konusunu 10 aylık hapis cezası, sicil kaydının temizlenmesi ve milletvekili seçilme konuları oluşturmuştu.

Erdoğan, 2003 yılında Başbakan seçildikten sonra AİHM’e yaptığı bütün başvurularını geri çekmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap