Erdoğan’dan Türk Tabipler Birliği çıkışı: Çoklu baro çalışmasının bir benzerini yapacağız

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.
Erdoğan, çoklu baro sistemini örnek göstererek, “Türk Tabipleri Birliği’nde de bir benzerini yapacağız” dedi. “Düşünebiliyor musunuz terör örgütünden birini getirip TTB’nin başına koyuyorlar; bunun adı demokratik bir yaklaşım değildir, terör örgütlerinin sivil toplum kuruluşlarına adet el koymadı hadisesidir” diyen Erdoğan, “Her düşüncenin içinde yer aldığı Tabipler Birliği’ni oluşturmamız lazım. Türkiye ismini hak etmeyen meslek kuruluşlarından bu imtiyazlarını derhal almalıyız” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“TBMM’de yeni dönemde de bizi çok önemli bir gündem bekliyor. Meclisimizin desteğine ihtiyacımız var. Meclis’in yeni yasama yılını en verimli şekilde değerlendireceğiz. Cumhur İttifakı’na, MHP’ye ve Sayın Bahçeli’ye şükranlarımı sunuyorum.”
“Cumartesi günü Fatih sondaj gemisine giderek yeni rezerv miktarını açıklayacağız.”
Avrupa Birliği açıklaması
“Özellikle en büyük ticaret ortağımız olan AB içinde üretim ve tedarik konusunda hızlı bir yükselişe geçmiş bulunuyoruz İnşallah AB ile aramızdaki sıkıntıları suhuletle neticelendirerek bu olumlu grafiği daha da iyileştireceğiz. Ülkemizde kimi salgın tedbirlerinden kaynaklanan kimi sıkıntılar yaşandığını unutuyor değiliz. Her bir ferdin erdi bizim de derdimizdir. Aşı ile eğitimiyle sağlığıyla güvenliğiyle ilgili bir endişeyi varsa birinin, bunu gidermek bizim boynumuzun borcudur. İnşallah salgının kontrol altına alınmasıyla tedbirlerden kaynaklanan sorunlar kendiliğinden ortadan kalkacaktır.”
Muhalefet eleştirisi
“Muhalefet yapmak adına her çatlağı büyüten zihniyetler böyle bir basiret beklemiyoruz ama ülkenin ortak çıkarları konusunda biraz akıl, vicdan, ahlak beklemenin de hakkımız olduğunu düşünüyorum. Teröristlerin yanında zalim rejimlerin arkasında hasımlarımızın dizi dibinde yer almanın adına siyaset yapmak diyemeyiz. Milletimiz bu tavra bir isim mutlaka vermiştir. Muhalefet adına konuşanların çoğu zaman hezeyan noktasına varan açıklamalarına gerektiğinde kabinedeki ilgili arkadaşlarımız zaten cevap veriyor Biz de ihtiyaç olduğunda devreye giriyoruz. Meydanı ülkenin birliğini beraberliğini çökertmek olanlara elbette bırakmayacağız Ama onların sinsi oyunlarına da asla gelmeyeceğiz. Ülkemiz siyasetinin geleceğinde karşımızdakilerin ne dedi ve ne yaptığından ziyade bizim duruşumuzun belirleyici olduğudur. Cumhur İttifakı’nın kaderiyle ülkemizin kaderi birleşmiştir.”
Erdoğan AKP kadrosuna ‘akraba’ uyarısı: Dar kadrocu yaklaşımdan uzak durun
“Dar kadrocu yaklaşımdan uzak durmanızı rica ediyorum. Akraba, aşiret, şu bu değil. Ya geniş kapsamlı bir yaklaşımla inşallah teşkilatlarımızı oluşturmamız lazım. Bunun dışındaki her şey teferruattır. Önümüzdeki öneme bu anlayışla bakmanızı özellikle istirham ediyorum.”
Türk Tabipler Birliği çıkışı: Çoklu baro çalışmasının bir benzerini yapacağız
“Türk Tabipleri Birliği başta olmak üzere, düşünebiliyor musunuz terör örgütünden birini getirip TTB’nin başına koyuyorlar. Ne zamandan beri terörle iç içe olanlar Tabipler birliği gibi önemli bir kuruluşu başına geçebiliyor? Bunun adı demokratik bir yaklaşım değildir. Bunun adı terör örgütlerinin sivil toplum kuruluşlarına adet el koymadı hadisesidir. ”
“TTB başta olmak üzere diğer meslek kuruluşlarındaki sorunlar da artık tahammül edilmez seviyelere ulaşmıştır. Anayasa’da amaçları dışında faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının organlarının görevine mahkeme kararıyla son verileceği de hükme bağlanmaktadır. TTB, bunun gibi kimi meslek kuruluşları açıkça Anayasa’ya aykırı faaliyet içindedir. Çoklu baro çalışmasının bir benzerini yapacağız.”
“Şimdi bu TTB ile alakalı, Odalar ve Borsalar Birliği’nde atılan adım neyse aynı şekilde suretle bu dönemde bu adımları atıp buralarda da her düşüncenin içinde yer aldığı Tabipler Birliği’ni oluşturmamız lazım. Türkiye ismini hak etmeyen meslek kuruluşlarından bu imtiyazlarını derhal almalıyız.”
Muhalefete Azerbaycan mesajı
“Topraklarını işgalden kurtarmanın mücadelesini verirken ana muhalefetten ciddi bir ses çıktığını duydunuz mu? Şimdi görüşme talebinde bulunduklarında da Azerbaycan olumsuz cevap veriyor. Çünkü olması gereken zamanda onların yanında olursanız, kusura bakmayın bu millet size hoş geldin demez.”
Ayrıntılar gelecek…

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap