Erdoğan’ın güldüğü kongreye İYİ Partili Türkkan’dan tepki, AK Parti’li Zengin’den yanıt: İnsan olmak böyle bir şey; bu, yüreğinizin yanmadığı anlamına gelmiyor

by Haber Fora

TBMM Grup Başkanvekili Celal Adan, TBMM Genel Kurulu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Gara’da 13 Türk vatandaşının şehit edilmesi ve Pençe Kartal-2 Harekatı’yla ilgili bilgilendirmesinin ardından grubu bulunan siyasi partilere söz verdi.

Söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, bilgilendirme yapmaları nedeniyle Soylu ve Akar’a teşekkür etti. 

Türkkan, Akar’ı konuşması sonrası herkesin alkışladığını ancak Soylu’yu alkışlayamadıklarını ifade ederek, “Bugün siyasetten ari bir gündemle toplandığımızı düşünüyorduk. Ama baktık ki o siyasetin taassubuna kaptırmış, kendinizi ondan çıkaramadınız. Üzüntülerimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Şehitlerin “TSK tarafından bombalandığı” iddialarına tepki gösteren Türkkan, “Şehitlerimizin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bombalanarak öldürüldüklerini yayma girişimlerine, PKK ve FETÖ algısıyla dünyada ve Türkiye’de bu algının yerleşmesine çaba sarf edenlerin hepsini müfteri ve alçak ilan ediyorum” ifadesini kullandı.

Türkkan, 2009’da başlayan “Kürt sorunu” ve “çözüm süreci” olarak bilinen dönem hakkında bilgiler paylaşarak, 2015’te Recep Tayyip Erdoğan’ın sürecin sonunu getirdiğini ve ne olduysa bundan sonra olduğunu ifade etti.

Bundan sonra 13 kişinin PKK terör örgütü tarafından kaçırıldığını belirten Türkkan, iktidarın söylediklerini dinlemediğini ve çağrılara kulak vermediğini iddia ederek, 13 kişi için hiçbir şey yapılmadığını savundu.

“Trolleri yönetmekten ülkeyi yönetmeye fırsat bulamadınız.” diyen Türkkan, daha önce PKK tarafından kaçırılan askerleri sorduğunda, hiç ses çıkmadığını söyledi.

Türkkan, kaçırılan bu vatandaşların yıllardır PKK’nın elinde olduğunu ancak HDP’nin de sesinin çıkmadığını ifade ederek, “IŞİD’i tartışırken asker ve polis katilini, polisleri kaçırıp elinde tutan PKK’dan bahsedemediniz. PKK’ya karşı sessiz kalıp diğer terör örgütlerinden bahsederseniz bu konudaki samimiyetiniz her zaman sorgulanacaktır” dedi.

“Hain terör örgütü PKK’nın şehit ettiği 13 vatan evladının katledildiği mağaranın 9 odalı, 7 demir kapılı, 3 girişi bulanan bir mağara olduğunu” dile getiren Türkkan, “Yıllarca PKK’nın hamiliğini yapan Amerika Başkanı Trump, dostum dediğiniz Trump var ya o Papaz Branson’ı isterken hiç bu konu gündeme geldi mi?” sorusunu yöneltti.

“Tahammül edemiyorum”

Herhangi bir harekat başarılı olunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başarısız olunca anlatmanın Genelkurmay Başkanına düştüğünü iddia eden Türkkan, 13 vatandaşın kurtarılması amacıyla başlatılan operasyondaki başarısızlığın suçlusunun kim olduğunu sordu.

AK Parti’nin Rize’deki kongresinde gülünecek bir şey olmadığını söyleyen Türkkan, “Sinir bozukluğuysa anlayabilirim ama bu gülmeye tahammül edemiyorum, kabul edemiyorum, anlayamıyorum” ifadesine yer verdi.

Zengin: İnsan olmak böyle bir şey

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, acı varken düğün-cenaze evinde bir taraftan ağlarken, anlık bir şey için de tebessüm edilebileceğini dile getirerek, “İnsan olmak böyle bir şeydir. Bu, yüreğinizin yanmadığı, kanamadığı anlamına gelmiyor” dedi.

Türkkan’ın, Bakan Soylu’yu siyaset yapmakla itham ettiğini ve bunun için alkışlamadığını söylediğini anlatan Zengin, “Bakıyorum Sayın Türkkan sizin konuşmanız başından sonuna siyaset. O yüzden ya bunu söylemeyin ya söylüyorsanız da kendiniz yapmayın” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin Rize il kongresindeki konuşması sırasında güldüğü anlar, tepki çekmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap