Erkan Baş: Erdoğan ve avanesi yaptıklarının bedelini hukuki olarak da siyasi olarak da ödeyecek

by Haber Fora

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Boğaziçili öğrencilere saldırılara ilişkin “İktidar bu tehlikeli oyundan vazgeçmelidir. Beştepe’de oturup sırf kendi koltuğu için Türkiye’yi büyük bir tehlikeye atan o zat ve avanesi yaptıklarının bedelini siyasi olarak da hukuki olarak da ödeyecektir” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin haftalık basın açıklamasında konuştu.  Konuşmasına yurttaşları selamlayarak başlayan TİP Genel Başkanı, bugün Ankara’da öğrencilere yapılan saldırıya değindi.

“Kızılay’da ülkenin geleceği işkenceyle gözaltına alınmak istendi. Not düşülsün; Ankara’nın göbeğinde bir siyasi partinin genel merkezinde öğrenciler orada olduğu için saldırı düzenlendi” diyen Baş, “Ne yaparlarsa yapsınlar öğrencilerin bu haklı direnişi devam edecek. Biz de tereddütsüz biçimde yanlarında yer alacağız” ifadelerini kullandı.

“Sözde rektör özde AKP militanı”

Baş, basın açıklamasında şu sözleri sarf etti:        

Bulu hakkındaki intihal iddialarını hatırlattı

Baş, Melih Bulu hakkındaki intihal iddialarını da hatırlatak “Türkiye’nin bilimsel üretime en çok katkı sunan okullarından birine, uluslararası çapta en çok bilinen okullarından birine bir adamı rektör atıyorsunuz, adamın tezinde intihal yapmış olduğu ortaya çıkıyor ve çeşitli kurumlarca doğrulanıyor. Bu yaptığınız atamanın, bir bankanın başına bir hırsızı getirmekten ne farkı var? Gerçi siz öyle şeyleri de seversiniz ama…” diye konuştu.

Baş şu ifadelerle devam etti:

“Padişah piyonunu geri çağırsın”

TİP’in gençlik örgütü Sosyalist Devrimci Gençlik aracılığıyla protesto eylemlerinin içinde olduğunu kaydeden Baş “Biz bu direnişleri ve gençleri, Türkiye’nin geleceğini güvence altına alabilmek adına sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

Baş şöyle devam etti:

“Ayrımcılık suçu” vurgusu

TİP Genel Başkanı Baş; Bakan Soylu, İletişim Başkanı Altun ve Melih Bulu gibi isimlerin öğrencileri hedef gösterdiğini bunun ise suç olduğunu belirtti. Baş, “Bizim öyle amamız, fakatımız yok. Oy hesabımız yok. Olanı, düşüncemizi açıkça söyleriz, bunu da devrimciliğin gereğinden sayarız. AKP’nin LGBTİ+ öğrencilere yönelik yürüttüğü karalama kampanyası, üstelik küçük ortağını ve tüm devlet imkanlarını da kullanarak yürüttüğü karalama kampanyası açık bir provokasyondur. Hiç kimse, hiçbir öğrenci cinsel yöneliminden ötürü terörist falan olmaz. Gökkuşağı bayrağı suç unsuru değildir. Ama mesela Soylu’nun, Fahrettin Altun’un, Melih Bulu’nun gençleri açıkça hedef göstermesi, ortada suç unsuru yokken bu öğrencilerin evinin şafak baskınıyla basılması açık bir suçtur. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı, İçişleri Bakanı, İstanbul Valiliği ve kayyum rektör yaptıkları açıklama ve uygulamalarıyla LGBTİ yurttaşlarımıza karşı açıkça ayrımcılık suçu işledi. LGBTİ Çalışmaları Kulübü kapatıldı. Cinsel yönelimi nedeniyle bir kesim yurttaşımız sapkın ilan edildi ve onlara “izin verilmeyeceği” söylendi. Bu söylem bizzat hayata geçirildi” ” ifadelerini kullandı.

Baş açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

“Yaptıklarının bedelini ödeyecektir”

Baş AK Parti’ye oy veren seçmenlere seslenerek “İktidarın yolu, yol değildir. Bu tehlikeli oyundan vazgeçmelidir. Beştepe’de oturup sırf kendi koltuğu için Türkiye’yi büyük bir tehlikeye atan o zat ve avanesi yaptıklarının bedelini siyasi olarak da hukuki olarak da ödeyecektir. Ayrımcılık ve nefret gibi suçlar için zaman aşımı olmayacak.  Akademiye savaş açmanın, gençlere savaş açmanın bedelini ödeyeceksiniz. İktidar bu ayrımcı dili terk etmelidir” dedi.

CHP’ye tepki gösterdi

Baş, CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın Kabe göreselinin bir afişte kullanılması ve iki öğrencinin tutuklanmasına giden süreçte kamuoyunda tepki çeken paylaşımına da tepki gösterdi.

Öztrak söz konusu paylaşımında “İnsanlığın mukaddes değerlerine yönelik hiçbir saldırıyı ve aşağılamayı kabul edemeyiz. Bu alçak provokasyonu şiddetle kınıyoruz. Görünen ve görünmeyen sorumlulularının bir an önce ortaya çıkarılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Baş, “Bir çift söz de anamuhalefet partisine söylemek istiyoruz. Onun kimi vekillerinin ve parti sözcüsünün son derece talihsiz, yanlış, korkakça, iktidara malzeme sunan, bu iktidarın zaten her malzemeyi dini duyguları istismar etmek için kullanacak kadar alçak bir iktidar olduğunu görmeyen yaklaşımını kınıyoruz.
Muhalefet gençlerin sözünü dinlemeli, işçilerin sözünü dinlemeli,  halkın sözünün taşıyıcısı olduğu görevini yerine getirmelidir” diye konuştu.

 

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap