Erkan Baş’tan ‘Berat Albayrak’ın kayınpederi’ diye seslendiği Erdoğan’a: Sana insanlığı öğreteceğiz

by Haber Fora

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin haftalık basın açıklamasında konuştu.

TİP İstanbul İl Binası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Baş, Boğaziçi eylemleriyle bağlantılı olarak, büyük çoğunluğu üniversite öğrencisi, 500 civarında yurttaşın gözaltına alındığını, aralarında 2’si TİP üyesi gençler olmak üzere 10 kişinin tutuklandığını belirterek, “Adı intihalle anılan, AKP militanı kayyum, “yabancı savaş gemilerine birkaç füze atalım da dünya gücümüzü görsün” diye nutuklar attı.  Bütün bunlar sadece, gençlerimiz, hocalarımız üniversitelerde kayyum uygulamasına itiraz ettiği için yaşandı” dedi.

“Darbeciler susturamadı mafya babası mı susturacak”

Boğaziçili öğrencilerin Erdoğan’a yazdığı mektuba karşılık, çete lideri Alaattin Çakıcı’nın Melih Bulu’yu destekleyen mektubuyla ilgili konuşan Baş, “Saray rejimi, gençliğe savaş açtı. Biz bu genç arkadaşlarımızın yanındayız. Bunu bir kez daha ilan ediyoruz.  Gençlik ne görev verirse onu yapacağız” dedi.

Baş , “Ülkenin büyük kısmı bu gençlere destek veriyor. İktidar da bunu gördüğü için bu gençleri susturmaya çalışıyor. Bu gençler bir bildiri hazırladılar. Ben bu bildiriyle gurur duyuyorum, altına imza atıyorum. Gençler bir bildiri yazmış, bunun karşısına, fikrin karşısına bir mafya babasının mektubuyla çıkıyorlar. Böyle utanmazlık olur mu? Ne zamandan beri akademik konularda mafya liderleri söz sahibi oluyor? Bu aklı evveller bizi böyle susturacaklarını mı sanıyorlar? Üniversiteleri diktatörler susturamadı. Bu ülkenin üniversitelerini darbeciler susturamadı, mafya babası mı susturacak? Gençlere savaş açan bu iktidar kaybedecek” diye konuştu.

“İnsanlığı öğreneceksin”

“Kendine saraylar yaptıran kişi, değerli bilim insanı Ayşe Buğra için, “Osman Kavala denilen, Soros’un temsilcisi olan kişinin karısı da provokatörlerin içerisinde yer alıyor” ifadelerini kullandı” diyen ve Erdoğan’ın sözlerine tepki gösteren Erkan Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“IŞİD’in Trakya Emiri”

Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Cevdet Kılıç’ın Boğaziçi eylemleri hakkındaki paylaşımına da tepki gösteren Erkan Baş, “Cevdet Kılıç denilen kişinin zihniyetine bakın. IŞİD’in Trakya emiri gibi konuşuyor.  Suç bunda değil. Suç bunu yetkilendirende. Çünkü bu iktidarın dili mafya babalarının dili, IŞİD’in dili” dedi.

Yeni anayasa cevabı: Başka kapıya

Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısı hakkında da konuşan TİP Genel Başkanı Baş, “Yurttaşlığa inanmayan birinin başlatacağı anayasa tartışması Türkiye’nin demokratik birikimine, aydın birikimine, halka hakarettir.  Biz yurttaşlar olarak, insanlık değerlerini kaybetmemiş özgür yurttaşlar olarak kendimize yeni bir sözleşme yapacağız merak etmesin.  O sözleşmenin ilk maddesinde de, insanca değerler yer alacak. Suudi Arabistan Kralı ölünce bayrakları yarıya indirip, Soma’da madenci akrabasını tekmeleten kişiyle Anayasa yapılamaz” dedi.

“Biz bu iktidarın neye niyetlendiğini bilecek kadar bilgi, görgü sahibiyiz” diyen Baş şunları söyledi:

“Önce o iktidar gidecek, sonra bu ülkenin yurttaşları olarak yeniden kuruluşun sözleşmesini yapacağız” diyen Baş, “Parantezi bir daha açmayacak yeni adil, özgürlükçü, eşitlikçi, yaşamdan yana sözler vereceğiz birbirimize.  Ve bir daha hiçbir diktatör tarafından ayaklar altına alınmasına da izin vermeyeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap