Ertuğ Okçuoğlu, Türkiye’nin ‘espor’la sınavını anlattı: Yapılan kötü yayınlar, ailelerin bakış açılarını değiştirmemesinde etkili oluyor

by Haber Fora

2000’li yılların başında internet kafeler aracılığıyla hayatımıza giren oyun sektörü, aradan geçen 20 yılda büyük bir gelişim kaydetti.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyümeye devam eden ve oldukça geniş bir oyuncu kitlesine ulaşan espor sektörü, turnuvalar ile binlerce oyuncuyu bir araya getirerek, büyümesini sürdürüyor.

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde 600 milyon izleyici kitlesine sahip espor sektörü, Türkiye’de de oldukça geniş bir kitleye sahip.

Öyle ki yapılan araştırmalar, Türkiye’deki 56 milyon internet kullanıcısının 34 milyonunun oyun oynadığını ortaya koyuyor. 

2017 yılında 8 milyon 900 bin izleyici kitlesi oluşturan sektör, 2019’da 11 milyonun üzerine çıkmayı başardı.

Bu sene ise rakamın 13 milyona yaklaştığı belirtilmekte.

Son 10 yılda hayatımıza giren espor kavramı ise oyunlara farklı bir bakış açısı kazandırdı.

Oyunseverlerin espordan ciddi gelir elde etmesiyle kendi ekonomisini oluşturmayı başaran sektöre Gençlik ve Spor Bakanlığı da kayıtsız kalmayarak bünyesinde Türkiye E-spor Federasyonu’nu kurarak önemli adım attı.

Espor endüstrisinin önemli isimlerinden Ertuğ Okçuoğlu, Türkiye’nin espor sınavında dünü, bugünü ve geleceğini ‘ye değerlendirdi.

Ertuğ Okçuoğlu: Türkiye’de espor 2000’li yılların başında Counter Strike ile başladı

Henüz 8 yaşındayken atari salonlarında oyun hayatına adım atan Ertuğ Okçuoğlu, hemen hemen yaşıtları gibi sıkı bir Street Fighter oyuncusu. 

Oyunları sadece atari salonlarında oynamadığını, evinde de “kara kutu” olarak adlandırılan atarisi olduğunu söyleyen Ertuğ, şöyle konuştu:

2004’te Counter Strike’da ilk kez Türkiye şampiyonluğunu kazanan Okçuoğlu, aynı yıl hayatını değiştirecek yeni serüveninin başlayacağı Dark Passage’a transferini anlattı:

 

Birçokları Dark Passage ismini ilk kez duysa da Türkiye’nin en başarılı espor takımlarından biri.

Okçuoğlu, yöneticisi olduğu Dark Passage ile elde ettikleri başarılardan şöyle bahsetti:

“O zaman ki teknoloji, oyunseverleri sadece serverlarda ve offline turnuvalarda bir araya getiriyordu”

Esporun Türkiye’deki gelişimi için adım atanların başında gelen Okçuoğlu, sektörün gelişim sürecini ve sektörün bugünkü durumunu şöyle ifade etti:

2000-2005 arası Türkiye’de Progaming’in bana göre altın çağı oldu” diyen Okçuoğlu, “Aslında esporu yakalamak için geç kalmamış hemen hemen dünya ile aynı zamanda başlamıştık. Maalesef 2005 ile 2012 arası ise Türkiye için bir duraklama hatta gerileme dönemi oldu” değerlendirmesinde bulundu. 

 

“2012’de Riot Games’in Türkiye ofisini açmasıyla sektörün kaderi değişti”

Söz konusu dönemde etkinlik sayılarının azaldığını, markaların da sektöre olan ilgisinin yok olduğunu belirten Okçuoğlu, 2012’de sektörün kaderini değiştiren olayı şu sözlerle dile getirdi:

“Pandemi, espor ve gaming sektörünün oyuncu ve izleyici sayısından büyümesini sağladı”

Çin’de ortaya çıkmasının ardından 180’den fazla ülkede 63 milyondan fazla insana bulaşan ve 1 buçuk milyona yakın insanın yaşamını yitirmesine neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, espor sektörünü de olumlu ve olumsuz yönde etkiledi.

Ertuğ, pandeminin espor sektöründeki etkisini şu sözlerle ifade etti:

“Ülke olarak bilgisayar oyunlarının negatif etkileri üzerine gidiyoruz”

Ertuğ, “Türkiye’de esporun bu denli gelişeceğini düşünüyor muydunuz” soruma şu yanıtı verdi:

Profesyonel bir gamer’ın normal bir sporcudan farkı olmadığını aktaran Ertuğ, “Oynamak istediğiniz oyunda yeteneğiniz, bol bol antrenman yapmanız ve turnuvaları takip etmeniz gerekiyor. Artık birçok oyunda olan oyun içi sıralama sistemlerinde üst sıralara çıktığınızda takım bulmanız ve profesyonel oyunculuğa adım atma şansınız bir hayli yüksek. Biz Dark Passage olarak yeni oyuncuları keşfetmek için bu sıralamaları takip ediyor ve yılın belli zamanlarında sosyal medya üzerinden başvuru formlarını kullanarak yeni yetenekler arıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Türkiye’de esporcu 15-400 bin lira arasında kazanırken, yurtdışında milyon dolarlar konuşuluyor”

2019’da dünyanın en büyük espor turnuvalarından The International 9’da Team OG, 15 milyon dolar ödül kazanmıştı. Üst üste ikinci zaferini elde eden Team OG, 2018’de ise 11 milyon dolar para ödülüyle turnuvayı tamamlamıştı. 

Söz konusu miktarlar sonrası Ertuğ Okçuoğlu’na, “Profesyonel espor oyuncusunun bir geliri var mıdır, varsa astronomik midir” sorusunu sordum.

Eski şampiyon, Türkiye ve yurtdışındaki sporcuların kazançlarını şöyle sıraladı:

“Espor, önümüzdeki yıllarda spor kulüpleri için ciddi bir bütçe kaynağı olacak”

Türkiye’de Süper Lig’in dev kulüpleri Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü gibi takımlar, art arda espor takımları kurarak turnuvalara katılmaya başladılar. 

Okçuoğlu, kulüplerin bu alandaki adımlarını ise şöyle yorumladı:

 

Dünyada espora ilgi duyan 600 milyon civarı insanın olduğu öngörülüyor. 

Bu kitlenin önemli bir bölümü ise 13-24 yaş aralığında.

“Oyun sektörü gençlerin eğitimini olumsuz etkiler mi, onlara ne tavsiye edersiniz?” sorusuna Okçuoğlu şu cevabı vererek sözlerini tamamladı: 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap