Eski AİHM Yargıcı Türmen’den “Demirtaş” değerlendirmesi: Erdoğan’ın Batasuna benzetmesi yanlış

by Haber Fora

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin eski HDP Eş Genelbaşkanı Selahattin Demirtaş için “Derhal tahliye edilsin” kararı almasının ardından başlayan tartışma devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada AİHM’in kararının “siyasi” olduğunu ifade etmişti.

Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’in sorularını yanıtlayan eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Batasuna” benzetmesinin yanlış olduğunu belirtti.

Batasuna davasıın bir parti kapatma davası olduğunu Demirtaş davasında ise bir siyasetçinin tutuklanmasının söz konusu olduğunun altını çizen Türmen “Tamamen faklı konular” diye konuştu. Türmen açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Türkiye’nin “AİHM kararına uymayacağız”” deme hakkının olmadığını belirten Türmen  Türkiye’nin bu yola girmesi durumunda ne olacağı sorusunu şöyle yanıtladı:

Türmen, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin nasıl bir yol izleyebileceği sorusunu da “Kararı kabul eder, arkasından gerekirse AİHM’ye üçte iki çoğunlukla yeniden gönderir. Bakanlar Komitesi yılda dört kez toplanıyor. Bu dört kez de dosyayı açık tutar, her seferinde büyükelçiye ‘Ne yaptınız’ diye sorar. Türkiye bu kararı nasıl uygulayacağını gösteren bir plan vermek zorundadır. Yapılacak bir tek şey derhal serbest bırakılması” diye yanıtladı.

 

Cumhuriyet, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap