Eski bakan açıkladı: Margaret Thatcher “riskli cinsel ilişki” uyarısında bulunmayı reddetmiş

by Haber Fora

Eski bir Muhafazakar kabine bakanı, Margaret Thatcher’ın 1980’lerin sonlarında yürütülen AIDS farkındalık kampanyasında “riskli cinsel ilişki” hakkında hükümet uyarıları yapılması fikrine karşı olduğunu söyledi.

Norman Fowler, dönemin başbakanının bir broşür kampanyasında riskli cinsel ilişkilerden bahsetmenin insanları “denemeye” teşvik edeceğine inandığını iddia etti.

O dönem Muhafazakar hükümetin Sağlık Bakanı olan Lord Fowler başbakanın konu hakkında “apaçık yanıldığını” söyledi ve AIDS salgını hakkında herhangi bir bilgilendirme kampanyası yürütmeye şüpheci yaklaştığını iddia etti.

Channel 4’da yayımlanan ve 1980’lerin HIV-AIDS krizi sırasında Britanya’da yaşanan yaygın kafa karışıklığını işleyen drama dizisi It’s a Sin’in başarısı Thatcher hükümetinin krize tepkisi hakkındaki soruları gündeme getirdi.

Thatcher’ın bireysel endişelerine rağmen kabinesinin Sağlık Bakanı 1986’da hükümetin yürüttüğü “AIDS: Cehaletten Ölmeyin” kampanyasını başlatmıştı.

BBC’ye konuşan Lord Fowler şu ifadeleri kullandı:

O bölüm broşüre dahil edilmedi. Broşürdeki son uyarılar şöyleydi:

Lord Fowler “Onun endişesi şuydu, ki bana her zaman biraz tuhaf gelmiştir, insanlara bunları öğretiyoruz, insanlara bilmedikleri şeyleri anlatıyoruz, dolayısıyla bunları öğrendiklerine göre çıkıp deneyecekler” diye konuştu.

Thatcher’ın şu anda Lordlar Kamarası’nda Başkan olarak görev yapan Muhafazakar Partili meslektaşı ekledi:

1980’lerin ilk yıllarında, ABD’deki gey erkekleri etkileyen “gizemli hastalık” hakkında çok az şey biliniyordu. Bilim insanları AIDS’e neden olan virüsü 1984’te keşfetmiş, iki yıl sonra adını resmi olarak HIV (insan bağışıklık eksikliği virüsü) koymuştu.

Hükümetin krize çok yavaş yanıt vermesi nedeniyle insanların canına mal olduğu yönündeki iddialar hakkında da konuşan Lord Fowler “Daha erken harekete geçmiş olmamız gerektiğini her zaman söyleyebilirsiniz ama bence aşağı yukarı doğru anda başladık, çünkü başladığımız zaman kamuoyundaki kaygının arttığı zamandı” ifadelerini kullandı.

Ardından ekledi:

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap