Eski HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret davasından beraat etti

by Haber Fora

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın, 26 Kasım 2015’te yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ifadeleri nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davada beraatına hükmedildi.

Yüksekdağ, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya tutuklu bulunduğu Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden videokonferans aracılığıyla katıldı.

Taraf avukatları salonda hazır bulunurken, bazı HDP milletvekilleri de duruşmayı izledi.

Yüksekdağ: Dava ağır cezada görülmemeli

Yüksekdağ, böyle bir davanın açılmasının Türkiye’nin sosyal ve siyasal bir krizde olduğunun göstergesi olduğunu ileri sürdü. 

İfadelerinin kürsü dokunulmazlığı çerçevesinde değerlendirilmesini talep eden Yüksekdağ, davanın ağır ceza mahkemesinde görülmemesi gerektiğini savundu.

Sanık avukatı Kenan Maçoğlu da müvekkilinin yargılamaya konu konuşma sırasında milletvekili olduğunu belirtti ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da göz önünde bulundurularak, dosyanın düşmesi gerektiğini ifade etti.

Savcı görüşünü tekrarladı

Cumhuriyet Savcısı, “Yüksekdağ’ın 26 Kasım 2015’teki açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kısım terör örgütlerine yardım yaptığı iddiasında bulunarak, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu işlediğine” ilişkin daha önce verdiği esas hakkındaki görüşünü tekrarladığını açıkladı.

Sanık avukatlarının savunmasının ardından mahkeme heyeti, Yüksedağ’ın eyleminin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle beraatına hükmedildiğini açıkladı.

Davaya neden olan açıklama

Söz konusu dava Figen Yüksekdağ’ın Selahattin Demirtaş ile birlikte HDP Eş Genel Başkanı olduğu dönemde, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmalarının ardından yaptıkları açıklama nedeniyle açılmıştı.

Yüksekdağ ve Demirtaş’ın ortak imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

Can Dündar ve Erdem Gül 26 Kasım 2015’te “MİT tırları” davası nedeniyle tutuklanmıştı.

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap