Eski HDP’li vekile 3 yıl sonra gelen “ilginç” haczin hikayesi… Davalık mitingin iptal gerekçesi olan “Suikast ihbarı var” uyarısı kimler için yapıldı?

by Haber Fora

“97 model külüstür bir arabamız vardı ona da haciz gelmiş”

Bu sözlerin sahibi eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan.

25 ve 26. dönemlerinde vekillik yapan Aslan, bu sözleri sosyal medya platformlarından Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Haber Fora, haciz olayının perde arkasını araştırdı. Hacizin arka planda ilginç bir hikaye ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre HDP, Batman’da, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da katılacağı bir miting düzenlemek istedi.

Miting için gerekli temaslar kuruldu ve gerekli tedbirlerin alınması için ilgili mercilere bildirimde bulunuldu. 

Mitingin gerçekleştirilmesine 3 gün kala Batman Valiliği, ‘HDP’li yöneticilere suikast düzenlenecek istihbaratı alındığı’ gerekçesiyle iptal etti.

Bunun üzerine dönemin HDP Batman Milletvekili ve Miting Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Ali Aslan, iptal kararına karşı dava açtı.

Dava, 3 sene sonra 2019’da şikayetçi olan Aslan aleyhinde sonuçlandı. Üstelik Aslan’ın bundan hiç haberi olmadı.

Aslan, bir tapu işlemi nedeniyle e-devletten tesadüfen karar nedeniyle arabasına haciz konulduğunu öğrendi.

“Valilik ‘Demirtaş, Aslan ve Becerikli’ye suikast düzenlenecek’ dedi”

Mehmet Ali Aslan, suikast düzenlenecek istihbaratı gerekçesiyle iptal edilen miting, dava ve haciz olayının detaylarını Haber Fora’ye anlattı.

 

Aslan, olayın 2016’da Batman’da düzenleyecekleri ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılacağı mitingin valilik tarafından iptal edilmesiyle başladığını söyledi.

Tertip komitesi başkanı olarak kendisiyle beraber dönemin HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli ile beraber valiliğe “iptal kararının yasal olmadığını söylemek için gittiklerini kaydeden Aslan, “Valiliğe, ‘Batman’da hem genel hem de yerel seçimlerde birinci olmuş bir partiyiz. Genel başkanımızın da katılacağı bir miting düzenlemek istiyoruz ve bunun günler öncesinden duyurusunu yapmışız ancak 2-3 gün kala uygun değildir diyorsunuz. Bu yasal değildir. Başkanımız gelecek en azından onu karşılamaya gideceğiz’ dedik” ifadesini kullandı. 

Olayı ilk defa kamuoyuna açıkladığını belirten Aslan, “Valilik bize ‘istihbarattan gelen bilgiye göre Demirtaş, Aslan ve Becerikli’nin de içinde olduğu birkaç kişiye suikast düzenlenecek bilgisi geldi’ denilerek mitingin yapılmasına izin verilmedi” dedi.

 

“Olayı tesadüfen e-devletten öğrendim”

Valiliğin iptal kararına karşı tertip komitesi olarak suç duyurunda bulunduklarını aktaran Aslan, mahkeme kararını yıllar sonra tesadüfen öğrendiğini belirterek şunları söyledi:

Mitingle ilgili “toplantı ve gösteri kanununa muhalefetten” birkaç davanın da açıldığını bilgisini paylaşan Aslan, sözkonusu davaların halen devam ettiğini sözlerine ekledi.
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap