Eski IŞİD üyesi Şamima Begüm: Bana ikinci bir şans verin

by Haber Fora

Şamima Begüm, IŞİD’e katılmak için terk edişinden 6 yıl sonra, Britanya’dan kendisine ikinci bir şans tanınmasını ve geri dönmesine izin verilmesini istedi.

Begüm, şu anda yaşadığı Suriye’deki kampta yapılan röportajda, “Birleşik Krallık’taki (BK) insanlara bana ikinci bir şans tanımalarını, çünkü terk ettiğimde hâlâ çok genç olduğumu söylemek isterdim” dedi.

France24, Begüm’ün film yapımcılarına, “Sadece, benimle alakalı medyada duydukları her şeyi bir kenara bırakmalarını istiyorum” dediğini belirtti.

Begüm, 2015’te IŞİD’e katılmak için Suriye’ye seyahat eden Doğu Londralı üç kız öğrenciden biriydi. Nihayetinde kendisini Suriye’deki bir mülteci kampında yaşarken bulan Begüm bununla birlikte pişmanlık duymadığını ama BK’ye dönmek istediğini söylemişti.

Begüm, IŞİD savaşçılarının ailelerinin barındığı Suriye’nin kuzeydoğusundaki El Roj kampındayken doğurduğu erkek bebek ölmüş ve Sacid Cavid İçişleri Bakanı olduğu dönemde Begüm’ü vatandaşlıktan çıkarmıştı.

Begüm, IŞİD idaresinde yaşadığı üç yıldan uzun zaman zarfında Hollandalı bir IŞİD savaşçısıyla evlenmiş ve ikisi de ölen iki çocuğu daha olmuştu.

2019’da “atölye” çekimleri yapan film yapımcılarıyla uzun konuşmalar gerçekleştirmiş ve Hoda Muthana isimli Amerikalı kadınla beraber geçmişteki genç hallerine Suriye’ye gelmekten duydukları pişmanlıkları belirten mektuplar yazmıştı.

France24, Begüm’ün Londra’dayken kendisini “Suriyelilere yardım etmek isteyen bir yabancı” gibi hissettiğini söylediğini, öte yandan sözüm ona hilafetin nüfusunu artırmak ve “(propaganda) videolarında iyi görünmek” için insanların IŞİD tarafından “tuzağa düşürüldüğünü” çabuk fark ettiğini öne sürdüğünü belirtiyor.

Alba Sotorra Clua’nın “The Return: Life After Isis” (Dönüş: IŞİD Sonrası Yaşam) isimli belgeselin galası Teksas merkezli South by Southwest film festivalinde çevrimiçi olarak yapılacak.

Sotorra, Woman and Hollywood’a verdiği demeçte şunları dedi: 

Begüm’ün vatandaşlıktan çıkarılması kararına itiraz eden avukatları, BK hükümetini kadını vatansız kılmak ve “ölüm veya insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele riskine” maruz bırakmakla suçladı.

Göçmenlik Özel Temyiz Komisyonu, Begüm’ün vatansız kılınmadığını belirterek kararın hukuki olduğuna karar vermişti.

Temyiz Mahkemesi geçen yaz Begüm’e söz konusu karara karşı yasal inceleme başlatma izni vermişti. Bunun üzerine Begüm, vatandaşlığı için mücadele vermek üzere BK’ye dönmek istemişti.

Ancak Şubat’ta Temyiz Mahkemesinin kararını bozan Yüksek Mahkeme’nin, “adil ve etkili bir temyiz” için Begüm’ün ülkede bulunmasına gerek kalmadığına karar vermesiyle Begüm yasal mücadelesini kaybetmişti.

Begüm’ü tutan Kürt yetkililer, Begüm’ü ve diğer IŞİD üyelerini geri alması için BK’ye tekrar tekrar çağrıda bulunuyor.

BK’den Suriye ve Irak’a giden 900’den fazla kişinin yarısının geri döndüğü tahmin edilirken, yaklaşık olarak sadece 40’ı başarılı şekilde yargılandı.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Haber Fora için çeviren: Kerim Çelik

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap