Eski Saadet Partisi lideri Kamalak: TBMM erken seçim kararı almazsa Erdoğan aday olamaz

by Haber Fora

Eski Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) erken seçim kararı almaması durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olamayacağını ifade etti.

Kamalak, Kanal 42’de Sümen6 programına konuk oldu, Erdoğan’ın adaylığı konusunda değerlendirmede bulundu.

“Kendisi götürebilir belki, belki diyorum çünkü 116. madde yontulmuş durumda. Tartışma olabilir ama cumhurbaşkanı kendi götürdüğünde aday olamaz. Nerede çıkarıyoruz bunu?” ifadelerini kullanan Kamalak, “Anayasa’da madde 101, fıkra 2’den. ‘Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır’. Birinci dönem 5 yıl olarak tamamladı mı? ‘Bir kimse en fazla 2 defa cumhurbaşkanı olarak seçilebilir’. Fıkranın ikinci cümlesi de bu. Şu an sayın cumhurbaşkanımız 2 dönemini yaşıyor mu; icra ediyor mu? Evet. İki dönem olmasına rağmen bitmesi lazım” dedi.

Programın sunucusu Mücahit Enes Turbil’in “Peki dönemi tamamlamadan tekrar seçilme şansı bulunuyor mu?” araya girmesi üzerine ise Kamalak şunları kaydetti:

Asiltürk ziyareti

Kamalak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaretine ilişkin ise, ”Eğer biz kaos ortamının ortadan kaldırılmasını istiyorsak, ülkemizde bazı şeylerin değişmesini istiyorsak farklı görüşlere sahip olan; özellikle siyasilerin bir araya gelip, ülkenin sorunlarını konuşması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın Oğuzhan Asiltürk beyi ziyaret etmesini de bu yönüyle önemsiyorum” dedi.

“Kayyum sırası üniversitelere mi geldi”

Boğaziçi Üniversitesi’nde Melih Bulu’nun rektör olarak atanması ve ardından gelen tepkilere de değinen Kamalak  şunları söyledi:

“Ben yaptım oldu. Olmaz arkadaş olmaz” diyen Kamalak, “Ben Sayın Melih Bulu’yu eleştirmiyorum, kendisi son derece önemli bir isim olabilir ama bir üniversiteyi huzursuz etmenin manası ne? Niye insanların sinir uçlarına dokunuyoruz ki? Eğer Sayın Bulu, çok kıymetli bir isim ise alın Cumhurbaşkanlığında danışman olarak kullanın. Orada bu işi yapabilecek başka kimse yok mu? Önce Belediyeler ve bir dönem destekleyerek devletin kılcal damarlarına kadar giren şirketlerin mal varlıklarına el koyup kayyum atadınız. O zamanda karşı çıktım bu şirketlere kayyum atanacaksa siyasi irade değil, mahkeme kararıyla atansın eğer bu işe siyaset girecek olursa ekonomi felç olur. Öbür taraftan da siyasi iktidar kendisine rakip gördüğü güçlü firmaları ortadan kaldırır. Yani Şirketler, Belediyeler derken şimdi kayyum sırası Üniversitelere mi geldi? Allah Aşkına! Güçle, kuvvetle veya hukuka büründürdüğün birtakım kurallarla insanlara hükmedebilirsiniz ama asıl olan beyinlere hükmetmek ve onları ikna etmektir” ifadelerini kullandı.

Haber Fora  

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap