Euro Bölgesi 3.çeyrekte rekor büyüme kaydetti

by Haber Fora
Euro Bölgesi 3.çeyrekte rekor büyüme kaydetti

Avrupa’da artan koronavirüs enfeksiyonları ve katılaşan önlemler Euro Bölgesi’nde ekonomiyi ve işletmeleri yeniden tehdit ediyor.

Euro Bölgesi’nde büyüme söz konusu dönemde yüzde 12.7 ile ekonomistlerin yüzde 9.6’lık tahminini aştı. Fransa, İtalya ve İspanya’da büyüme çift haneli gerçekleşti. Almanya yüzde 8.2 büyüdü.

Ancak bu sıçramaların öncesinde koronavirüse karşı alınan önlemlerin sonucu ekonomik faaliyetlerin durma noktasına gelmesiyle birlikte GSYİH rakamlarında sert düşüşler yaşanmıştı.

Güçlü büyüme rakamlarına rağmen güncel indikatörler daha karamsar bir tablo çiziyor. Zira ekonomi yeniden resesyona girme riskiyle karşı karşıya. Enflasyon oranı sıfırın altında ve giderek artan tehlikenin farkında olan Avrupa Merkez Bankası (AMB), Aralık’ta daha fazla teşvik geleceğinin sinyalini verdi.

Almanya aynı dönemde yüzde 8.2 büyüme kaydederek yüzde 7.3’lük beklentiyi aştı. Ekonomi Bakanı Peter Altmaier hükümetin bu yıl daha önce beklenenden bir miktar daha az bir küçülme beklediğini yineledi.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap