Eurovision şarkısı reddedilen Belarus, yeni bir parça hazırlayacak

by Haber Fora

Eurovision Şarkı Yarışması’nın organizatörü Avrupa Yayın Birliği (AYB) perşembe günü, Belarus’un etkinlik için seçtiği parçanın politik olduğu gerekçesiyle reddedildiğini duyurdu.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko ise 13 Mart’ta yaptığı açıklamada bu hamlenin politik olduğunu belirtse de yeni bir şarkı hazırlayacaklarını söyledi.

Reuters’ın haberine göre şarkının sahibi Galasy ZMesta adlı grup, ülkede düzenlenen hükümet karşıtı protestoları eleştirmesiyle biliniyor.

“Size hizaya gelmeyi öğreteceğim”

“Size hizaya gelmeyi öğreteceğim” gibi sözler içeren söz konusu şarkı muhalefetin tepkisini çekmiş, Avrupa Parlamentosu’nda ülkenin yarışmadan atılması çağrıları yapılmıştı.

 

Parçayı eleştiren kişiler, eserin kabul edilmesinin Lukaşenko rejimini meşrulaştıracağını belirtmişti. 2005’te Belarus’u Eurovision’da temsil eden şarkıcı Anjalika Ahurbaş şu ifadeleri kullanmıştı:

AYB’nin açıklamasında şarkıya yönelik tepkilerin Eurovision’un itibarını zedeleyeceğine de dikkat çekildi. Şarkının değiştirilmesi ya da yeni bir şarkı gönderilmesi talep edilirken aksi takdirde Belarus’un diskalifiye riskiyle karşı karşıya kalacağı vurgulandı.

Lukaşenko’ya göreyse bu, Belarus’un diğer ülkeler tarafından kuşatılmasının başka bir örneği:

Ne olmuştu?

Belarus’u 27 yıldır yöneten Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Ağustos 2020 seçimlerini kazanmasıyla ülkede tartışmalar alevlenmişti. Zira muhalefet seçimde hile yapıldığını öne sürmüş ve Lukaşenko’ya karşı protestolar düzenlenmeye başlanmıştı.

Lukaşenko yönetimi protestoları sert biçimde bastırırken binlerce protestocu gözaltına alınmıştı. Muhalif isimler ya hapse girmiş ya da başka bir ülkede sürgün hayatı yaşamaya başlamıştı.

Haber Fora, Reuters, DW

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap