EYT Derneği Başkanı: Bize “erken emeklilik istiyor” diyen siyasetçiler 45’inde emekli oldu, seçimleri sabırsızlıkla bekliyoruz

by Haber Fora

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, katıldığı RS FM’de Ali Çağatay’la Seyir Hali programında “EYT” konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Mücadele ettikleri konuları ve mağduriyetlerini dile getiren Özüpak, şunları kaydetti:

“Türkiye şartlarında 65 yaşa kadar çalışmak mümkün değil’

Özüpak, Avrupa’daki emekli yaş örneklerinin ve o  ülkelerindeki çalışma şartları ile birlikte sağlandığını vurgulayarak, “Bize hep Avrupa örnekleriyle geliniyor. Avrupa örnekleri, Avrupa şartlarıyla 65-70 yaş aralığında. Bizim Türkiye şartlarında 50-55 yaş aralığında hayatını kaybedenler, işsizler ve hastalıkla mücadele edenler var. Çalışma şartlarının en ağır koşullarında yaşayanlar var. Türkiye şartlarında 65 yaşa kadar çalışmak mümkün değil. Bu kadar çalışma hayatıyla emekçinin üzerine yüklenilmez” ifadelerini kullandı.

“Bize ‘erken emeklilik istiyor’ algısını yaratanlar 45-46 yaşlarında emekli olmuş siyasetçilerimiz”

Özüpak, siyasetçilerin “EYT” konusunda bir algı oluşturduğunu savunarak, hükümetin de bu soruna çözüm getirmediğini söyledi.

Binlerce insanın mağdur olduğunu belirten Özüpak şunları kaydetti:

“Noter tasdikli taahhüt alacağız”

Söz değil güvence istediklerini vurgulayan Özüpak,  iktidara talip olanların muhalefet partilerinin kendilerine noter tasdikli taahhüt alacaklarını söyledi.

Özüpak, “Biz diyoruz ki, seçim beyannamelerinin içerisinde yer alıyoruz. Güvence istiyoruz. Bize ‘noter tasdikli taahhüdünüzü vereceksiniz, iktidara talipseniz, güvencesini yazılı istiyoruz’ dedik. Kendileri de ‘evet’ dediler. Yakın zamanda noter taahhüdünü kendilerinden teslim alacağız. Sorunumuza muhalefet partileri çözüm bulmuşken, hükümetimizin bize algılarla bu şekilde yaklaşımını asla kabul etmiyoruz. O meclisi vatandaşlık görevimiz olan oy hakkımızla biz seçiyoruz. Seçimleri sabırsızlıkla da bekliyoruz. İstiyoruz ki bunu bu hale getirmesinler ve hükümetimiz de masaya otursun” diye konuştu.

Sputnik Türkçe, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap