Facebook açık kapı bıraktı: Firmanın çıkaracağı akıllı gözlüklerde yüz tanıma teknolojisi “değerlendiriliyor”

by Haber Fora

Teknoloji devi Facebook, bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığı akıllı gözlüklerinde yüz tanıma teknoloji kullanımını değerlendiriyor.

Firmanın artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik birimi başkanı Andrew Bosworth, 25 Şubat’ta sosyal medya platformu Instagram üzerinden soru-cevap etkinliği gerçekleştirdi.

“Facebok akıllı gözlüklerinde yüz tanıma teknolojisini düşünüyor mu?” sorusuna “Bunu değerlendiriyoruz” cevabını veren Bosworth sözlerini şöyle sürdürdü:

Katılımcılardan biri, yöneticinin başlıca etik kaygılarını sorarken Bosworth yüz tanıma, her zaman açık olacak kamera ve mikrofonun otoriteler tarafından kötüye kullanılabileceğini söyledi. “Kötüye kullanımı engellemenin yolları neler ve bunlar yeterli mi?” sorularını kendilerine sorduklarını ekledi.

CNBC’nin haberine göre Facebook, bahsi geçen projeyi gözlük markası Ray-Ban’in sahibi Luxottica’yla birlikte yürütüyor. 2020 Eylül’de yapılan açıklamayla söz konusu ortaklık duyurulurken Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg şöyle konuşmuştu:

O dönem akıllı gözlüklerin bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlandığı açıklanırken Bosworth bu yolda devam edildiğini söyledi:

Haber Fora, CNBC, Business Insider South Africa

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap