Facebook Avustralya’yı “arkadaşlıktan çıkardı”: Ülkedeki haber ve birçok kurumun paylaşımları durduruldu

by Haber Fora

Avustralya’da medya şirketlerinin ürettiği haberler için ödeme yapmasını zorunlu kılan yasa tasarısı nedeniyle Facebook, ülkedeki tüm medya içeriklerinin paylaşımlarını durdurdu.

Facebook’un kararı sonrasında ülkedeki kullanıcılar, sabah uyandıklarında sayfalarında boş içerik akışı ile karşılaştı.

Haberlere ek olarak resmi sağlık kurumlarının sayfalarının, acil durum güvenlik uyarılarının ve sosyal yardımlaşma ağlarının Facebook’tan kaldırılmasının ardından haber kurumları, siyasetçiler ve insan hakları savunucuları Facebook’un bu hamlesini kınadılar.

“Avustralya’yı ‘arkadaşlıktan çıkarma’ hamlesi küstahçadır”

Avustralya Başbakanı Scott Morrison konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Facebook’un sağlık ve acil durum hizmetlerine yönelik ana bilgi hizmetlerini erişime kapatarak bugün Avustralya’yı ‘arkadaşlıktan çıkarma’ hamlesi küstahçadır ve hayal kırıklığına yol açmıştır” ifadelerini kullandı.

Morrison açıklamasına şöyle devam etti:

Ne olmuştu?

Avustralya’da hazırlanan yeni yasa tasarısına göre Google ve Facebook, haber ve diğer içerikleri kullanabilmek için basın yayın şirketlerine para ödemek zorunda.

İki teknoloji şirketi yıllar boyunca bu yasaya karşı birlikte direnmişti.

Google, yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Avustralya’daki ana arama motorunu kapatacağı, Facebook da haber paylaşımını engelleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

Daha sonra fikrini değiştiren Google, 15 Şubat’ta Avustralya’nın önde gelen medya şirketlerinden Seven West Media ile ürettiği haber içeriklerini ücret karşılığında kullanmak için anlaşma yapmıştı. Anlaşmanın değeri yıllık 23 milyon dolar olduğu iddia edilmişti.

Haber Fora, Reuters
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap