Facebook ve Twitter seçim gecesi konusunda endişeli

by Haber Fora
Facebook ve Twitter seçim gecesi konusunda endişeli

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg de birçok Amerikalı gibi Başkanlık seçimi gecesinin kafa karıştırıcı olmasını bekliyor ve gecenin şiddetli geçebilme ihtimalinden dolayı endişeli.

Axios’a geçen ay verdiği bir röportajda “Oylama sırasında veya sonuçlar açıklandığında toplumsal olayların çıkma ihtimali maalesef ki yüksek.” diyen Zuckerberg, “Seçimin hemen ertesinde oluşabilecek bu tarz toplumsal olayları engellemek için elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşünüyorum.” diye ekledi.

Sosyal medya şirketleri, platformların dezenformasyon merkezine dönüşmemesi ve seçimlere müdahalelere konu olmaması için çok fazla inceleme ve baskıyla karşı karşıya. Facebook ve Twitter geçtiğimiz iki ayda seçim akşamında oluşabilecek herhangi bir kaos durumunda ne yapmaları gerektiğine dair politikalarını güncellediler ya da yenilerini çıkardılar.

İki şirketin de kurallarını bu hafta güncellemesi seçimlere bir ay kala hala stratejilerini ayarlamaya çalıştıklarına dair bir işaret.

3 Kasım gecesi resmi sonuçların açıklanmasında yaşanacak bir gelişme seçmenlerin kafasını karıştırabilir ve adaylar dahil diğer insanlara yanlış ya da tam doğru olmayan bilgiler yayma fırsatı sunabilir.

Bazı gözlemciler net bir sonucun açıklanamaması ya da çelişkili sonuçların açıklanması durumunda seçim sonuçlarının ayaklanmalara ve protestolara yol açabileceğine dair endişeliler.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap