Fahrettin Koca: Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68; 6 ile hastane yapılacak

by Haber Fora

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs salgınına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye genelindeki hastanelerin doluluk oranı hakkında bilgi verirken, “Türkiye’de yatak doluluk oranımız şu an yüzde 51, yoğun bakım doluk oranımız yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 31’dir” dedi. Vaka artışının en çok yaşandığı illerin başında gelen Diyarbakır’da incelemelerde bulunan Koca, şehre bin yataklı şehir hastanesi yapılacağını açıkladı. Koca, “Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Siirt ve Mardin’e hastaneler yapılacak. Üçüne şehir hastanesi, üçüne devlet hastanesi yapılacak” açıklamasını yaptı. Bu 6 ildeki hastane doluluk oranına ilişkin de bilgi veren Koca, “Yoğun bakım doluluk oranı Batman’da yüzde 79, Diyarbakır’da 66, Mardin’de 81 , Siirt’te 62 Şanlıurfa’da yüzde 74, Şırnak’ta ise yüzde 58” bilgisini paylaştı. 

Diyarbakır’da temaslı kişilerinin yüzde 91’inin aile içinde bulaştığını tespit ettiklerini ifade eden Koca, bu süreçte aile ziyaretlerinin ve kalabalık toplantıların yapılmaması gerektiğini vurgularken, vatandaşları bir kez daha ‘maske, mesafe ve temizlik’ kullarına uyması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Koca, Asıl görev vatandaşlarımıza düşüyor” dedi. 

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle: 

“Bildiğiniz üzere bu hastalığı kesin tedavisi olmamakla birlikte erkenden başlanan tedavilerle en başarılı ülkelerden birisiyiz. Bu yüzden vefat sayısını az sayıda tutmayı başardık.

Pandeminin ilk başlarında alınan kısıtlayıcı önlemlerle düşüşü sağladık.

Sosyal mesafenin korunamadığı ortamlar oldu. Bunun yansımasını da hemen gördük.  Bu süreci aile bağlarının en sağlam olduğu gelenek ve göreneklerine en fazla bağlığı ile bilinen orta Anadolu ve güney doğu Anadolu bölgelerimizde daha fazla yaşadık.

Hasta artışının olduğu iller arasında Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak var.

Tüm Türkiye’de yatak doluluk oranlarını izlemekteyiz.

Hasta yatak kapasitelerimizi değerlendirdiğimizde Batman’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79, Diyarbakır’da ise yüzde 66… Şırnak’da ise yoğun bakım doluluk oranı yüzde 58.

Yoğun bakım yatak sayısı 113 idi ayrıca 103 yatak ilavesi ile kapasitemizi arttırmış olacağız.

Diyarbakır yoğun bakım yatak sayımıza 106 yatak ilavesi ile kapasitemizi 520 yatağa çıkarmış olacağız.

Mardin’deki yoğun bakım sayısını kapasitemizi 182 yatağa çıkarmış olacağız.

Siirt ilimizde kapasitemizi yoğun bakın yatak sayımızı 83 yatağa çıkarmış olacağız.

Şanlıurfa’da 110 yatak ilavesi ile 710 yatağa çıkarmış olacağız.

Türkiye genelinde ise yatak doluluk oranımız şu an yüzde 51, yoğun bakım doluk oranımız yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 31’dir.

Temaslı taraması bu salgınla mücadelemizde hayati öneme sahip. Önceliğimiz hasta artış sayısını durdurmak.  Bu dönemde aile ziyaretlerinin ertelenmesi gerekiyor. Aksi halde tedbirler bir süre sonra yetersi kalabilir.

Diyarbakır’da temaslı kişilerinin yüzde 91’inin aile içinde bulaştığını tespit ettik. Temaslıların vakaya dönüşme oranında ise düşüş var. Ancak bu veri bize aile ziyaretlerini ertelenmesi gerektiğini gösteriyor. Filyasyon ekiplerimizin sayısını hızla arttırıyoruz. Temaslı ve şüpheliler kendilerini izole etmeliler.

Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin’den yeni hastaneler yapacağız. 750 yataklı Mardin Şehir Hastanemizin de çalışmalarına en yakın zamanda başlayacağız.

6 ilimizden 3 ilimizin hastaneleri şehir hastanesi statüsünde yapılıyor olacak, diğer 3 ilimizde de 500 yataklı hastaneler yapılıyor olacak.

Şehir hastanelerinin ne kadar kritik yatırımlar olduğu bu salgın döneminde bir kez daha görüldü.

Asıl görev vatandaşlarımıza düşmektedir. Maske-Mesafe ve Temizlik kuralına uymamız gerekiyor.

Vatandaşlarımızın bu dönemde izolasyon kurallarına hassasiyetle uymasını önemsiyoruz. Bu dönemde vatandaşlarımız hayatlarını kaybediyorlar. Buna sebep olmamalıyız. Bunun gereğini kolluk kuvvetlerini zaten yapıyor ancak bunun son olarak devreye girmesini istiyoruz. Hassasiyet göstermemiz gerektiğini artık biliyor olmamız gerekiyor.”

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap