Faizi sabit tutan AMB’den pandemi tahvil alımlarında hızlanma sözü

by Haber Fora
Faizi sabit tutan AMB'den pandemi tahvil alımlarında hızlanma sözü

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faizleri sabit tutma kararı aldı.

Buna göre gecelik mevduat oranı -%0,500; politika faizi %0,00; gecelik borç verme oranı da %0,25 seviyesinde sabit bırakıldı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler faizlerde bir değişiklik yapılmasını beklemiyordu.

Banka pandemi tahvil alım programını 1,85 trilyon euroda tuttu. Metinde en azından Mart 2022’ye kadar programın devam edeceği vurgulandı.

Bununla birlikte son günlerde Avrupa finans kamuoyunda yapılan tahvil alım hızına yönelik yapılan tartışmalara ilişkin değerlendirmeler yer aldı. Metinde, “Gelecek çeyrek PEPP çerçevesinde varlık alımlarının yılın ilk ayrına göre ciddi şekilde daha yüksek hızla gerçekleşmesini bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Varlık alımlarının piyasa şartlarına göre ve finansman şartlarında bir sıkılaşmayı önleme görüşü çerçevesinde esnek şekilde yapılacağını vurgulayan AMB program çerçevesinde aylık net alımların faiz politikasının destekleyici etkisini güçlendirmek gerektiği sürece devam ettirilmesini öngördü.

Karar metninde programa ilişkin şu değerlendirmeler de yapıldı: “Varlık Alım Programı çerçevesinde aylık net alımlar faiz oranları artırılmaya başlanmadan kısa süre önce sona erdirilecek. “

Avrupa Merkez Bankası karar metninde refinansman operasyonuna “bolca likidite” sağlamayı sürdüreceğini belirtti. Metinde enflasyon hedefine ilişkin olarak, “Yönetim Konseyi enflasyon hedefi doğrultusunda tüm enstrümanlarını uygun bir şekilde kullanmaya hazır” ifadeleri kullanıldı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap