Fox News, başkanlığı boyunca “gece geç saatlere kadar oturup bütün programlarını” izleyen Trump’ı kutladı

by Haber Fora

Fox News kanalında yayımlanan sabah programı, Başkan Donald Trump’ın makamındaki son gününü, her zaman yaptıkları işi yaparak geçirdi: Bir yandan Trump’ın başarılarını takdim ederken diğer yandan da ardında bıraktığı mirası savundular. Dahası görünüşe göre bu mirasa, Trump’ın gece geç saatlere kadar oturup televizyon izlemesi de dahildi.

Muhafazakar eğilimli televizyon kanalının sabah programının sunucularından Ainsley Earhardt, Trump’ın geride kalan 4 yıldaki başarılarından bahsederken şunları söyledi:

Trump, başkanlığıyla ilgili haberlerinden dolayı Fox News’u bazen tebrik etmiş ancak sıkı bir seyirci olduğu şüphe götürmeyecek şekilde ortada olsa da kimi zamanlarda yönetimine karşı eleştiri olarak gördüğü haberler yüzünden aynı kanala saldırmıştı.

Başkan güne düzenli olarak Fox News programlarını ve bölümlerini izleyip bu yayınlar sırasında tweet atarak başlıyordu. Media Matters’ın yaptığı bir incelemeye göre Trump, Beyaz Saray’daki makamıyla ilgili Fox News’ta çıkan haberlere cevaben bin 100’ün üzerinde tweet atmıştı.

İncelemede Trump’ın 40’tan fazla farklı Fox News programını izlerken eşzamanlı tweet attığı, “en sık” da kanalın sabah programına yanıt verdiği sonucuna varılmıştı.

Ancak Başkan, bu ay Kongre Binası’nı hedef alan ve can kaybıyla sonuçlanan Trump yanlısı ayaklanmanın ardından Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına erişimi elinden alındığı için döneminin son saatlerinde Fox News’a normalde yaptığı gibi yanıt veremedi.

Şiddet yanlısı güruhun baskını esnasında sergilediği tavır nedeniyle kınanan Trump, polisle çatışıp en az bir memuru öldüren destekçilerinin Kongre Binası’nı bastığı bir sırada, seçim hilesine dair mesnetsiz yalanlar ve komplo teorileri yaymayı sürdürdüğü bir videoyu Twitter’da paylaşmıştı.

ABD Kongresi’ndeki iki partinin üyeleri, çıkan olayların ardından Trump’ın ya 25. Ek Madde uyarınca ya da Senato’dan çıkacak bir azil ve mahkumiyet yoluyla görevden alınması çağrısında bulunmuştu.

Başkan’ın mesajlarını günlerce yanlış ve asılsız olarak etiketleyen sosyal medya kuruluşları da seçilmiş başkan Joe Biden ve seçilmiş başkan yardımcısı Kamala Harris için Washington’da yapılacak yemin töreni yaklaşırken olası yeni şiddet olaylarına dair tehditleri dikkate alarak Trump’ı platformlarından çıkarmıştı.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap