Fransa, Charles de Gaulle Havalimanı’nı genişletme projesini rafa kaldırdı: “Çevreciler için büyük zafer”

by Haber Fora

Haberlere göre Fransız hükümeti Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na yıllık yolcu kapasitesini 40 milyon artıracak 4. terminali yapma planlarından vazgeçti.

Fransa Ekolojik Geçiş Bakanı Barbara Pompili “köhne” projenin artık hükümetin çevre politikasıyla ya da Kovid-19 pandemisi sırasında havacılık sektörüyle uyumlu olmadığını söyledi.

Hükümet, havalimanı geliştiricisi Groupe ADP’den Fransa’nın en büyük havalimanı için “iklim değişikliğiyle mücadele ve çevreyi koruma hedefleriyle daha tutarlı” olacak yeni bir teklif sunmasını istedi.

Pompili, Le Monde gazetesine verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

Groupe ADP “şu anda havalimanının gelecekteki endişeleri üzerine bir fikir yürütme süreci işlettiklerini” söyledi.

Groupe ADP’nin başkanı ve genel müdürü Augustin de Romanet şunları söyledi:

Fransa Yeşiller Partisi’nin başındaki Julien Bayou “aptalca bir proje” olarak nitelendirdiği şeyin rafa kaldırılmasını memnuniyetle karşıladı ve bunun “çevreciler için büyük bir zafer” olduğunu söyledi.

İklim Eylem Ağı (Climate Action Network), Greenpeace Fransa ve Dünya’nın Dostları’nın Paris kolu (Friends of the Earth Paris) da dahil olmak üzere bir grup STK, yeni proje hakkında daha fazla ayrıntı ve herhangi bir yeni planın genişleme içermeyeceğine dair “yasal taahhütler” talep etti.

Fakat işveren federasyonu Medef’in başkanı Geoffroy Roux de Bezieux, havalimanı genişletme planlarının tamamen iptal edilmesi için “erken” olduğunu söyledi.

2037’ye kadar yılda 40 milyon ek yolcu ve günde 450 ekstra uçuşa olanak sağlayabilecek genişlemenin maliyetinin, 9 milyar euroyu (yaklaşık 76,5 milyar TL) bulabileceği tahmin ediliyordu. Charles de Gaulle Havalimanı, 2019’da 76 milyonu aşkın yolcuyu ağırladı.

Orly’nin yılda 30 milyon yolcu ağırladığı düşünülürse, yeni terminal havalimanı içinde bir havalimanı olarak tanımlanıyordu.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/europe

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap