Fransa’da mutasyonlu Kovid-19’a yakalanan kişi sayısı günlük 2 bine yükseldi

by Haber Fora

Fransa’da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayılan mutasyonunun görüldüğü vaka sayısı gün geçtikçe yükseliyor.

Sağlık Bakanı Olivier Veran, ocak başında yaklaşık 500 olan günlük mutasyonlu vaka sayısının 2 binlere çıktığını belirtti.

Salgını dalgasının daha büyüğünün gelmesinden endişe duyduklarını söyleyen Veran, hükümetin gelecek günlerde tedbir olarak daha kapsamlı kısıtlamalara hazırlandığını aktardı.

Veran, mutasyonlu vakaların büyük çoğunluğunda İngiltere’de ortaya çıkan ve daha hızlı bulaşan tür, geri kalanlarda ise Güney Afrika’da tespit edilen türün görüldüğünü ifade etti.

Hastanelerdeki doluluk oranı artıyor

“Diğer ülkelerde yaşananlardan çıkardığımız dersler, bu yeni türün muhtemelen daha güçlü bir salgın dalgasına yol açacağını gösteriyor” diyen Veran, bu kapsamda alınan tedbir ve kısıtlamaların yerinde ancak yetersiz olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Mutasyonlu Kovid-19 vakaları dahil Fransa hastanelerindeki doluluk oranının yüzde 60’lara çıktığına işaret eden Veran, bazı bölgelerdeki hastanelerin neredeyse dolduğunu, bu yüzden bölgeler arası hasta transferini gündeme aldıklarını söyledi.

Açıklanan son verilere göre, ülkede 348 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, toplam can kaybı 74 bin 800’e yükseldi. Vaka sayısı 23 bin 770 artışla 3 milyon 130 bin 629’a ulaştı.

Haber Fora, AA
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap