Fransız Bilim Konseyi: Ocaktan itibaren kontrolsüz Kovid-19 dalgası başlayabilir

by Haber Fora

Fransa’da Bilim Konseyi, 23 Aralık’ta hükümete gönderdiği ve bugün kamuoyuna açıklanan raporunda, yeni yıl dolayısıyla yapılacak kutlamaların koronavirüs vaka sayılarında artışa neden olacağı, bu nedenle salgının kontrolünün kaybedilebileceği konusunda otoriteleri uyardı.

Vaka artışının kontrol altında tutulabilmesi için 3 seçenek öneren Konseyin 28 Aralık’tan itibaren salgının yayılma hızı gösterebileceği bazı bölgelerde sıkı kısıtlama önlemleri alınması önerisi ise hükümet tarafından kabul görmedi.

İkinci seçenekte bilimsel veriler ışığında ocak ayını da kapsayan sosyal veya ekonomik faaliyetlerin sınırlandırılmasını içeren ek tedbirler uygulanmasını öneren Bilim Konseyi, üçüncü seçeneğin yılbaşı tatili sonrası yeni hastaneye yatış rakamlarına bağlı uzatılmış kapanma ihtimalini içeren daha sert kısıtlamalar ve alınan önlemler olabileceğini bildirdi.

Fransa’da son durum

Fransa Halk Sağlığı Kurumu’nun dün paylaştığı son verilere göre, Kovid-19 salgınında son 24 saatte 364 kişi yaşamını yitirdi ve 2 bin 960 yeni vaka tespit edildi. 

Ülkede Kovid-19 nedeniyle can kaybının 63 bini geçerken, virüs tespit edilen kişi sayısı 2 milyon 562 bin 646’ya yükseldi.

Fransa’da ikinci dalgada günlük Kovid-19 vaka sayısı 60 bini geçmiş “ülkede ve Avrupa’da bir günde en yüksek vaka sayısı” kaydedilmişti. 

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap