Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı hedef alan karikatür

by Haber Fora

Fransa ile Türkiye arasında krize neden Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınladığı Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, bu sefer Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan karikatürünü paylaştı.
Resmi Twitter hesabından yarınki baskının tanıtımını yapan Charlie Hebdo, derginin ilk sayfasında Erdoğan’ı hedef alan bir karikatür yayınladı. Söz konusu karikatürde, “Erdoğan özelde çok komik” şeklinde bir açıklama yer alıyor.
Charlie Hebdo’nun karikatürüne bazıları destek yorumları yazarken, bazıları da bunun iki ülke arasındaki krizi büyütecek bir eylem olduğuna dikkat çekti.
Tartışma nasıl başladı?
Fransa’da 16 Ekim’de Hz Muhammed’in karikatürlerini derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilerek öldürülmesi üzerine, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamaları ve karikatürlerin binaların duvarlarına yansıtılması, İslam dünyasında tepki ve protestolarıyla karşılaşmıştı.
Söz konusu karikatürler ilk kez Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo tarafından yayınlanmıştı.
Katar, Kuveyt, Cezayir, Sudan, Filistin ve Fas’ın yanı sıra birçok ülkede Fransız ürünleri boykot edilmeye başlanmasının yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan da, “Sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunları sakın almayın” ifadeleriyle boykot çağrısında bulunmuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap