Futboldaki tartışmalı pozisyonlara “VAR” da çare olmadı… Dr. Orta: Türkiye’de VAR amacına uygun kullanılmıyor; Ünal: VAR’ın maksadı ‘skandal’ hataların önüne geçmektir

by Haber Fora

Süper Lig’in 24. haftası geride kalırken, futboldaki tartışmaları bitirmesi amacıyla uygulamaya konulan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, verilen-verilmeyen kararlar nedeniyle yeniden eleştirilerin hedefinde yer aldı.

İlk defa 2018 yılında Rusya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda kullanılan VAR uygulaması, Türkiye’de ise 11 Mayıs 2018’de Süper Lig’e çıkacak son takımın belirleneceği Erzurumspor-Ümraniyespor maçında görücüye çıktı.

VAR sistemiyle müsabakayı yöneten hakemlere, verdikleri kararları gözden geçirmesi ve yanlış varsa düzeltebilmesi imkanı vermesi amaçlandı.

Uygulanmaya başladığı günden bu yana futbolda en çok konuşulan konuların başında yer alan VAR sistemi, başta Süper Lig’in “Üç Büyükler” olarak adlandırılan takımları olmak üzere hiçbir kulübü memnun edemedi. 

Hemen her maçın ardından yöneticiler, teknik adamlar, futbolcular, ekrandaki spor yorumcuları ve sokaktaki insanlara kadar VAR kararlarından dert yandı.

Türkiye’nin en önemli derbileri arasında yer alan Fenerbahçe-Galatasaray maçına da damga vuran VAR kararları, pazar akşamı Beşiktaş-Konyaspor maçında da kendini gösterdi. 

 

Türkiye’deki futbol izleyicilerinin en çok ilgi gösterdiği müsabakalardan ikisinde bile VAR tartışmaları bu denli fazla olurken, diğer müsabakaların halini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.  

Türkiye’nin ve Avrupa’nın FIFA kokartlı ilk kadın hakemi, eski futbolcu, teknik direktör Dr. Lale orta ile spor yorumcusu Ömer Faruk Ünal, hemen her maçtan sonra gündeme gelen VAR’ı ‘ye anlattı.

Dr. Lale Orta: Türkiye’de VAR amacına uygun kullanılmıyor

Türkiye’de futbol üzerine doktora yapan Lale Orta, Haber Fora’ye yaptığı değerlendirmede VAR’ı şu sözlerle tanımladı:

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA), Fransa ile İtalya arasında 1 Eylül 2016’da oynanan hazırlık maçında tartışmalı pozisyonların tekrarını izlemek için ilk kez videolu sistem kullanılmasına izin verdiğini hatırlatan Orta, “Bu maç ‘futbolda devrim’ niteliğinde sayılarak, çeşitli organizasyonlarda uygulanmasının futbola katkı sağlayabileceği görüşüne varılmıştır” yorumunu yaptı.

 
Futbolun en büyük organizasyonu olan, 2018 FIFA Dünya Kupası’nda VAR’ın denendiğini ve burada oynanan 64 maçta VAR tarafından toplam 455 pozisyon incelendiğini aktaran Orta, şu ifadeleri kullandı:

“Spesifik hatalarda yapılacak teknolojik yardım hem hakemlere hem de takımlara katkı sağlayacaktır”

Futbol maçlarının başarılı bir şekilde yönetilebilmesi için yapılan hata oranlarının azaltılması ve standart yönetim anlayışının geliştirilmesinin teknolojik yardım olmaksızın pek mümkün görülmediğini vurgulayan Orta, sözlerini şöyle sürdürdü:

Orta, son dönemde sıkça tartışılan, verilen ve verilmeyen ofsayt kararlarının VAR ile doğru şekilde tespit edileceği görüşünde:

“Adaletin hakemler tarafından adil olarak dağıtılmaması durumunda sonuçtan kim memnun olabilir ki?”

Eğer bir maçta bir hatayı önlüyor bir diğerinde bunu yapamıyorsanız o zaman bu adil mi? sorusu ile karşılaşıyorsunuz” diyen Orta, “Adalet ve şeffaflığın hakemler tarafından adil olarak dağıtılmaması durumunda sonuçtan kim memnun olabilir ki… Türkiye’de VAR’ın verimsiz olarak kullanıldığını düşünüyorum” şeklinde görüş belirtti.

“Futbolumuzda VAR’sız da aynı tartışmalar vardı”

Orta, “Var tartışmalarının önüne geçebilmek için sizin çözüm öneriniz nedir” sorusunu şöyle yanıtladı:

 

Ömer Faruk Ünal: VAR’ın maksadı ‘fahiş, skandal’ hataların önüne geçmektir

Spor yazarı Ömer Faruk Ünal, VAR sisteminin paraşüt felsefesiyle hareket etmesi gerektiğini belirterek, “VAR’ın maksadı ‘fahiş, skandal, gazetelerde manşet olacak’ hataların önüne geçmektir. Bir hakem monitöre gidince anında ‘Ben bunu nasıl kaçırmışım?’ diyorsa o VAR’ın konusudur” dedi.

Herkesin farklı yorumladığı, net, kemiksiz bir pozisyon değilse VAR buna asla karışmaz” diyen Ünal, VAR’ın felsefesinin siyah ve beyaz gibi çok net hatalara müdahale etmesi gerekliliğinden bahsederek, şöyle konuştu:

“Bu sadece Türkiye’de değil dünyada da tartışma konusu”

Son zamanlarda Süper Lig’deki müsabakalardaki yakın mesafedeki ofsayt pozisyonlarının çokça tartışıldığını, bunun son örneğini de Fenerbahçe-Galatasaray maçında görüldüğünü hatırlatan Ünal, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“Hakem işaretlemeleri bitirip giriş yaptıktan sonra ofsayt olup olmadığını görsün”

“VAR’daki hakem işaretlemeleri yaparken oyuncunun ofsaytta olup olmadığını görmesin” diyen Ünal, bu tartışmaların önüne geçebilmek için şu öneriyi sundu:

“Şimdi herkes, ‘Kalan haftalarda hakemleri nasıl baskı altına alırım’ın derdinde”

Türkiye’de Süper Lig’in tamamlanmasına 17 hafta kaldığını aktaran Ünal, “Şimdi herkes, ‘Kalan haftalarda hakemleri nasıl baskı altına alırım’ın derdinde” diyerek şu görüşü paylaştı:

Hakemlerin eyyamcı olduğuna inanmadığını Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin maçlarında bunun mümkün olmadığını dile getiren Ünal, sözlerini şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap