Futbolun en önemli unsurlarından “stadyum zeminleri” gözden kaçmaya devam ediyor: Şu an çok can sıkıcı ama bu daha da kötü olacaktır

by Haber Fora

Süper Lig’in 20. hafta maçlarının ardından geride kalan süreçte hakem kararları, verilen-verilmeyen penaltılar-kartlar konuşulurken dikkatlerden kaçan ve gündemde yer almayan bozuk stadyum zeminleri Yeni Malatyaspor-Galatasaray maçıyla gündeme geldi.

Karşılaşmanın ardından Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile spor yorumcuları Türkiye’deki bozuk zeminlere dair açıklamalarda bulundu.

Terim, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, saha zemininin kötü olduğunu, böyle bir sahada oynamanın kolay olmadığını, top kontrolünün iki-üç hamlede ancak yapılabildiğine işaret etti.

Spor yorumcusu Taner Karaman, Sofiane Feghouli’nin Galatasaray’a maliyetinin 3 milyon 800 bin euro olduğunu, buna karşılık iyi bir futbol zemininin masrafının ise 60 bin euro olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

Dilmen: Keçi yürüse menisküs olur bu tarlada

Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen de NTV’deki programında zeminin kötülüğüne dikkat çekti.

İki takım oyuncuları önce zeminle mücadele ediyor” diyen Dilmen, şu tepkiyi gösterdi:

Bir diğer spor yorumcusu Uğur Karakullukçu ise daha önce de bozuk zeminler nedeniyle benzer sakatlıklara şahit olunduğunu hatırlatarak, “Bu adamlar on milyonlarca euro alıyor ama bile isteye 15-20 bin euro masraf yapmak istemeyenler yüzünden sakatlanıyorlar. TFF, kulüplerin keyfine göre düzenlemeler yapacağına biraz da işini yapsın, bari şu rezilliğin önüne geçsin” eleştirisinde bulundu.

 

Türkiye’de Başakşehir Fatih Terim Stadı, Ankara Eryaman Stadı, Konya Büyükşehir Belediye Stadı, Kayseri Kadir Has Stadı, Antalya Stadı, Eskişehir, Bursa stadyumları gibi birçok yerde çalışmış ve TFF Riva Hasan Doğan Tesisleri, Florya Metin Oktay Tesisleri, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri gibi antrenman sahalarının yapımında görev alan FBK Yapı’nın Genel Müdürü Azize Betül Kuvvetli Fiumi, Süper Lig’deki zeminleri ve yapılması gerekenleri ‘ye değerlendirdi.

Fiumi: Şu an çok can sıkıcı ama bu daha da kötü olacaktır

İşin içinde oldukları için gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Fiumi, “Zeminler çok kötü. Bunları fazla, orta ve daha az kötü olanlar diye ayırabiliriz. İyi dediğimiz zemin bir-iki tane. Ama bu durum çok normal” dedi.

Pandemi nedeniyle geçen sezon liglere ara verildiğini ve yazın en sıcak olduğu dönemler olan haziranda tekrar başladığını hatırlatan Fiumi, şöyle konuştu:

 

Stadyumların zeminlerinin mevsimlerden de etkilendiğini kaydeden Fiumi, stadyum mimarilerinin de zeminin bozulmasında rolü olduğunu söyledi:

“Bakımı futbolculara ödenen rakamların çok çok altında”

Zeminlerin üç farklı bakım şekli olduğunu dile getiren Fiumi, “Kulüpler tüm maliyetleri üstlenerek kendileri bakıyor. Onun dışında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri var onlar kendileri bakmaya çalışıyor. Bir de ihale usulü dediğimiz sistem var. Spor Bakanlığı’nın yaptığı ihaleyi kazanan firma bakım yapmaya devam ediyor. Öyle olunca biraz kalite düşebiliyor. Çünkü bu işi yapmak isteyen ve şartları sağlayan herkes katılabiliyor. Hal böyle olunca da ortada düzgün bir kıyas elde edilemiyor. Hibrit sahalar, normal sahalar, yıllardır üzerinde hiç çalışma yapılmamış sahalar var. Değerlendirme yapabilmek için çok farklı kriterler var. Hepsini kendi şartları içinde değerlendirmek lazım” ifadelerini kullandı.

Zemin bakımının dönemsel olarak farklı sürelere ihtiyaç duyduğunu, bahar aylarında 1-2 hafta, yaz aylarında bu sürenin biraz daha uzadığını aktaran Fiumi, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Milyonlarca euro maliyetle kurulan takımların futbol oynadıkları zeminlere gereken önemi vermeleri gerektiğinin altını çizen Fiumi, “stadyumların bakım maliyetlerinin ne kadar olduğu” yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

Avrupa’daki kulüplerin bu yatırımlarda paradan ve maliyetten kaçınmadıklarını ifade eden Fiumi, sözlerini şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap