Galatasaray’da Belhanda’nın sözleşme feshinin hukuki boyutunu spor hukukçusu Günal yorumladı: Uyarıların peş peşe yapılması feshe haklı gerekçe sayılabilir

by Haber Fora

Süper Lig ekiplerinden Galatasaray, Faslı futbolcu Younes Belhanda’nın sözleşmesinin 7 Mart’ta Demir Grup Sivasspor ile oynanan müsabakanın ardından yayıncı kuruluş beIN Sports’a verdiği röportaj nedeniyle feshedilmesinin yol açtığı tartışmalar devam ediyor.

Verdiği röportajdan sonra sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtmesine rağmen Belhanda’nın sözleşmesinin tek taraflı bozulma kararından sonra mağdur edilip edilmediği gündeme getiriliyor. 

Futbolcu Belhanda’nın hukuki girişimlerde bulunması halinde Galatasaray’da yüklü miktarda tazminat alabileceğini iddia edenler var. 

Spor hukukçusu avukat Gurur Gaye Günal, Galatasaray’ın Belhanda ile sözleşmesini feshetmesini ve olayın FIFA’ya yansıması durumunda olası yaptırımları ‘ye değerlendirdi.

“Sözleşmede belirtilen hususlar esas bağlayıcı olacak” 

Mevcut durumda Galatasaray Kulübü’nün sözleşmeyi feshettiğini ve bundan sonra Belhanda’nın atacağı adımların bekleneceğini söyleyen Günal, normal şartlarda eleştirinin suç unsuru teşkil etmediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Usul şudur: Tarafların birbiriyle imzaladıkları sözleşmede belirtilen hususlar esas bağlayıcı noktalardır. Bundan sonra genel kurallar gelir. TFF’nin kuralları iç, FIFA’nın kuralları da uluslararası regülasyon olarak uygulanacak mevzuat olarak karşımıza çıkar.” 

Yargılama aşamasında Belhanda’nın kulüple imzalamış olduğu sözleşmenin dikkate alınacağını belirten Günal, “Fesih gerekçeleri içerisinde futbolcunun kulüp yönetimini veya yöneticileri eleştirmesi ya da onlarla ilgili negatif yorumlarda bulunması bir fesih gerekçesi olarak belirtilmişse, Belhanda da bu maddenin altına imza atmışsa bu koşullarla kendisini bağlamış demektir. Yani bu durumu kabul etmiştir. Eğer kulüple yapılan sözleşmede böyle bir madde varsa fesih haklıdır, eğer böyle bir madde yoksa eleştirinin içeriğine bakılır. Kulüp yöneticilerini itham edecek, onları sorumluluk altında bırakacak veya hakarete varar nitelikte sayılabilecek eleştiriyse bu durum farklı değerlendirilir” açıklamasında bulundu. 

“Uyarıların peş peşe yapılması feshe haklı gerekçe sayılabilir”

Belhanda’nın FIFA’ya başvurması halinde muhatapların öncelikli olarak sözleşmenin içeriğine ve söylemlere bakacaklarını aktaran Günal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer fesih haksızsa kalan sürenin tazmini talep edilebilir”

FIFA ve CAS’ın daha önce benzer davalarda verilen kararlara bakarak bir yorumda bulunabileceğini ancak esas olanın Belhanda’nın Galatasaray ile yaptığı sözleşmenin içeriği olduğunu kaydeden Günal, bu gerekçeler sonrası ortaya çıkması muhtemel tazminatla ilgili şöyle konuştu:

Belhandan’nın sözleşmesi sezon sonunda bitiyordu

2017’de Ukrayna’nın Dinamo Kiev takımından 8 milyon euro bonservis bedeliyle Galatasaray’a transfer olan Belhanda, söz konusu süreçte 2 Süper Lig, 1’er kez de Türkiye Kupası ve TFF Süper Kupa sevinci yaşadı. 

Galatasaray’da bu sezon 3’ü UEFA Avrupa Ligi, 3’ü de Türkiye Kupası olmak üzere toplam 28 karşılaşmada görev alan 31 yaşındaki Belhanda, 8 gol, 3 asistlik performans sergiledi.

İstanbul temsilcisinde yıllık 3 milyon euronun üzerinde maaş alan Belhanda’nın sözleşmesi sezon sonunda bitiyordu.

Ne olmuştu? 

Bilindiği gibi Belhanda, statların zeminlerindeki sorunlara dikkat çekerek yönetimi eleştirmişti. 

Belhanda’nın açıklamalarının hemen adından sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, “Profesyonel Futbolcu Younes Belhanda’nın sözleşmesi tek taraflı ve haklı sebeple feshedilmiştir” ifadelerine yer verilmişti.

Futbolcunun kulüple ilişkisinin kesildiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

 

Süper Lig’de hafta sonu oynanan Sivasspor maçının ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunan Belhanda, Galatasaray yöneticilerini stadyumun bozuk zemini nedeniyle eleştirmişti:

“Söylediklerimden dolayı yanlış anlaşıldım”

Belhanda, kullandığı kelimelere gelen tepkilerin ardından sosyal medya hesabından yanlış anlaşıldığını belirten bir açıklama yaptı.

“Söylediklerimden dolayı yanlış anlaşıldım” diyen Belhanda, açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

 

Galatasaray, açıklamaları tercüme ettirdi

Galatasaray Kulübü, maçtan sonra medyada yer alan açıklamaları, noter onaylı yeminli tercümesini yaptırarak bunları yayınladı.

Tercümeye göre Belhanda, muhabirin “Bugün saha oyununu biraz etkiledi mi? Hem Belhanda hem de Galatasaray takımına” sorusunu şöyle yanıtladı:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap