Garo Paylan: Hopalı esnafla Diyarbakırlı esnafın derdi aynı

by Haber Fora

Halkların Demokratik Partisi heyeti “iş ve aş buluşmaları” kapsamında Artvin’in Hopa ve Kemalpaşa ilçelerini ziyaret etti.

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, HDP Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere ve parti meclisi üyelerinden oluşan heyet “iş ve aş buluşmaları” kapsamında Hopa ve Kemalpaşa’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

HDP heyeti program kapsamında meslek odalarını, sendikaları, çay üreticilerini, balıkçıkları, ekoloji mücadelesinden bireyleri ve Kemalpaşa Belediyesi’ni ziyaret etti.

Baskılara rağmen vatandaşın gerçek gündemiyle ilgileniyoruz

Ziyaretler sonrası ‘ye açıklamalarda bulunan Garo Paylan, Diyarbakır’daki esnafla Hopa’daki esnafın derdinin aynı olduğunu vurgularken, iş ve aş buluşmaları hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Hopa’ya da geldiğimizde, sorunlara belli oranda vakıftık ancak yerelde insanları dinledikçe daha iyi öğrendik” diyen Paylan, özellikle sınır kapısının kapalı olması, nakliyecilerin sorunları, ticaret insanlarının ve esnafların sorunlarını bizzat gördüklerini söyledi:

“Karadeniz’de öne çıkan sorun umutsuzluk”

“Özellikle gençlerde gördüğümüz umutsuzluk var. Türkiye pek çok kriz yaşamıştır. Ben 2001 krizini de 1990’lı yıllardaki krizi de biliyorum. Bu krizler gelip geçerdi, yani insanlarda derin bir umutsuzluğa yol açmazdı” diyen Paylon, bu kez yaşanan krizin ise farklı olduğunu ifade etti:

“Zulme karşı direniş”

Ziyaretler sırasında HDP’ye yönelik baskılara ve kapatma davasına karşı tepki olduğu gibi, kendilerine karşı ön yargının da olduğunu söyleyen Paylan, “İktidar yaklaşık 5-6 yıldır partimize yönelik bir düşman hukuku uyguluyor. Elindeki medya aygıtlarıyla önyargıları derinleştiriyor. Oysa biz 2015 seçimlerinde bu önyargıları kırmıştık. Türkiye’nin barışa ihtiyacı var demiştik, yüzde 13 oranıyla 6 milyon oy aldık; ama bundan öte Türkiye toplumunun büyük çoğunluğunun önyargılarını kırmıştık” dedi.

Paylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İktidar gidiyor, bir devir kapanıyor”

“Biz sahadayız, onlar sarayda”

Pandemi sürecinde yapılan AKP kongrelerini değerlendiren Paylan,”Ben utanıyorum, bu iktidar utanmıyor. Bütün vatandaşları bir yıldır eve tıkmış durumdalar, ekmekleriyle oynamış durumdalar. Esnafları güvencesiz bıraktılar, iflasa ve intihara sürüklediler” ifadelerini kullandı.

Paylan, şöyle devam etti:

“Halkın talebiyle erken seçim olacak”

Yakın zamanda bir erken seçim olacağını düşündüklerini belirten Paylan, “Erken seçim sonuç olarak iki şekilde olur. Birincisi Cumhurbaşkanı’nın karar vermesiyle olur ki ben öyle bir karar vereceğini düşünmüyorum. İkincisi, parlamentonun karar vermesiyle olur. Orada da şu anda AKP-MHP çoğunluğu var, o çoğunluk dağılmadan bir erken seçime gidilemez. Bir üçüncü yöntem daha var; halkın talebidir” şeklinde konuştu.

“Halk şu an pandemi sebebiyle bu tepkilerini ortaya koyamıyor. AKP bu pandemiyi Allah’ın bir lütfuna çevirmeye çalıştı ve halkı sindirdi” diyen Paylan, sözlerine şunları ekledi:

“Karadeniz’e ırkçılık yakışmıyor”

İktidarın Karadeniz’de milliyetçi ve ırkçı politikaları büyüttüğünü belirten Paylan, “Bu iktidar kutuplaşmadan ve kamplaşmadan besleniyor. Karadeniz’de hep milliyetçi ve ırkçı politikaları öne koyuyor. HDP’ye karşı düşman siyasetini öne koyuyor ve bunun siyasetini büyütüyor. Bu da vatandaşlarımızın üzerinde etkili oluyor. Ben bütün Karadenizli yurttaşlarımıza seslenmek istiyorum. Biz halklar olarak birbirimizin düşmanı değiliz. Biz Halkların Demokratik Partisi’yiz, bütün halkların partisiyiz. Biz Kürtlerin olduğu gibi, Ermenilerin, Lazların, Türklerin, Gürcülerin, Arapların, Rumların… Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün vatandaşların partisiyiz. Paylaşamayacağımız hiçbir şey yok. Hep beraber barış içinde yaşarsak bu ülkenin demokratik geleceğini de sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

“Bu ırkçı düşünceleri Karadeniz’e yapıştırmaya çalışıyorlar; ama ırkçılık Karadeniz’e yakışmıyor” diyen Paylan, “Karadeniz çok kültürlü, çok kimlikli, çok inançlı bir coğrafyadır. Hep böyle olmuştur, binlerce yıldır böyle olmuştur ve tekrar bu anlayışa dönülmesi gerekiyor. Hopa’nın, Trabzon’un, Van’ın, Mersin’in kucaklaşması gerekiyor. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Bu iklimi tekrar yaratma hedefindeyiz. Bunu başardığımız gün zaten bu karanlık iktidar, istediği kadar yaftalamaya çalışsın o yaftalar tutmayacak; Türkiye hak ettiği barışa ve huzura kavuşacak” ifadelerini kullandı.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap