Gaziantep Barosu Başkanı salgın gerekçesiyle şehirde etkinliklerin yasaklanmasına tepki gösterdi: Kadın cinayetlerini böyle mi durduracağız?

by Haber Fora

Gaziantep’te Mehmet Kaplan‘nın evinde pencereden düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitiren Duydu Delen‘in ölümünün kamuoyunda tepki çekmesinin ardında Gaziantep’te yükselen Koronavirüs vakaları gerekçe gösterilerek, kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin etkinlikleri de dahil her türlü etkinlik 15 gün süreyle yasaklandı. Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, karara tepki göstererek, “Kadın cinayetlerini boyle mi durduracagiz? Kadınların bir araya gelmesinden neden rahatsız oluyorsunuz.Tek kelimeyle keyfiliktir bu tutum” dedi.

14 Ağutos’da 17 yaşındaki lise öğrencisi Duydu Delen, Mehmet Kaplan’nın evinin penceresinden düşerek şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Delen’i aşağı ittiği iddia edilen Mehmet Kaplan cuma günü “çocuğun cinsel istismarı” ve “kasten öldürme” suçlarından tutuklandı. Delen’in ölümü büyük tepkiye neden olurken, olaya ilişkin etkin soruşturma yürütülmesi için #duyguiçinadalet kampanyası başlatıldı. Duygu Delen’in arkadaşları Duygu’nun Mehmet Kaplan tarafından tehdit edildiğini ve şiddete uğradığını ileri sürdü. Savcılık ise soruşturma dosyasında gizlilik kararı aldı.

Gaziantep Valiliği ise Koronavirüsle mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin etkinlikleri de dahil her türlü etkinlik 15 gün süreyle yasakladı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

“Koronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının toplu eylem/etkinlikler nedeniyle yayılması riskinin önlenmesi amacıyla gereken tedbirler salgın sürecinde alınmıştır ve alınmaya devam edilmektedir.

Mevcut kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve salgınının yayılmasının önlenmesi, toplum sağlığını muhafaza etmek, koronavirüs salgınını engellemek, yaşanabilecek her türlü olumsuz durumun önüne geçebilmek amacıyla gerekli kararların alınması ihtiyacı doğmuştur.

İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, (Siyasi partilerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı genel kurul ve toplantılar ile devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile gelenek ve göreneklere göre yapılacak programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan programları kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler ve Valimizce izin verilenler hariç) tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, kermes, yardım toplama faaliyetleri vb. her türlü eylem/etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddeleri ve ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddeleri hükmü gereğince 15 Ağustos 2020 – 30 Ağustos 2020 tarihleri arasında (15) gün boyunca, genel asayiş ve kamu düzenin korunması için Valilik makamının oluru ile yasaklanmıştır.” 

“Bu virüs hakları için sokağa çıkanları etkiliyor sadece”

Yasak kararına tepki gösteren Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı Twitter’dan şunları yazdı:

“Düğün salonlarının,AVM’lerin acik olduğu Gaziantep’te her türlü (!) ne demekse Basin Açıklaması yapılmasının yasaklanması yanlıştır. Kadın cinayetlerini boyle mi durduracagiz.?Kadınların bir araya gelmesinden neden rahatsız oluyorsunuz.Tek kelimeyle keyfiliktir bu tutum.

Bu corona virüsü nedense hakları icin sokağa çıkanları etkiliyor sadece. Sanki iktidar icat etmiş bu virüsü ya da iktidarin sarılacaği iyi bir malzeme oldu bu pandemi.Dugun salonlarında, AVM’lerde etkisiz, sokakta etkili ..”

  • TIKLAYIN – 
  • TIKLAYIN – 
  • TIKLAYIN – 
  • TIKLAYIN – 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap