Gelişen piyasa coşkusuna katkı: Goldman’ın dolar analizi

by Haber Fora
Gelişen piyasa coşkusuna katkı: Goldman'ın dolar analizi

Goldman Sachs’e göre dolardaki zayıflama gelişen ülkeler için destekleyici olacak.

Doların haftalık bazda düşmesiyle MSCI gelişen piyasalar endeksi Cuma günü rekor seviyeye tırmandı. Koronavirüs aşısının geliştirilmesiyl küresel toparlanmanın ivmelenmesi ve ABD’den teşvik beklentisiyle zımni volatilite Temmuz’dan beri en düşük seviyeye geriledi.

Goldman Sachs Group Stratejistleri Zach Pandl ve Kamakshya Trivedi paylaştıkları bir notta gelecek 6 ayda aşılamanın etkisiyle küresel büyümenin çok gü,ki olacağını öngörerek “küresel döngüsel güçlerin ABD’nin üzerinde performans göstermesini, bunun da dolarda düşüşe neden olmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Stratejistler, dolardaki zayıflığın temelinin eurodaki yükselişten kaynaklansa da yuandaki değerlenmenin de 2020’nin 2. yarısından itibaren önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti. Notta Çin’e dair “yuan için makro göstergeler sağlam olmaya devam ediyor. Çin, güçlü Borsa performansı ve para birimindeki düşük volatilite nedeniyle yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam ediyor” değerlendirmesi yapıldı.

Stratejistler, bu yıl TL’nin para birimlerindeki yükselişe öncülük ettiğini de ifade etti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap