Gergerlioğlu: Ortada bir başarısızlık var, bu insanlar ölmeyebilirdi

by Haber Fora

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 13 Türkiye vatandaşının şehit olduğu Gara operasyonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ortada bir başarısızlığın olduğunu ifade etti. “Bu insanlar ölmeyebilirdi” diyen vekil, “Keşke ölmeselerdi” dediği için günah keçisi ilan edildiği görüşünü dile getirdi.

Gergerlioğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Milli Savunma Bakanı Akar’ın operasyona dair yaptığı ilk açıklamanın “sivil kayıplar yaşandığı” yönünde olduğunu hatırlatarak “Konuyu yakından takip eden birisi olarak ölenlerin sivil olmadığını, kaçırılan asker ve polisler olduğunu anladım ve bu konuda sosyal medyada paylaşımlar yaptım. Üzüntümü paylaştım, ‘Keşke ölmeselerdi’ dedim. ‘Hayatın, barışın yolu açılsaydı keşke’ dedim ve günah keçisi ilan edildim. Sanki bu insanların ölümüne yol açan bizmişiz gibi üzerimize yalanlar, hakaretler, tehditler, suç duyuruları, soruşturmalar geldiler! Neden? Neden geliyorlar? Yanlış bir şey mi söyledik? Hayır. Herkesin bir iki gün sonra kabul ettiği bir şeyi söyledim. Ortada bir başarısızlık var, bu insanlar ölmeyebilirdi, bu insanlar kurtulabilirdi bunu söyledim. Neresi yanlış bunun? Niye benim üzerime geliyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

PKK tarafından kaçırılanların ailelerinin geçmişte kendisine başvurduğunu, bu kişilerin seslerini duyurmak için elinden gelen çabayı gösterdiğini anımsatan Gergerlioğlu, iktidarın 6 yıl boyunca konu hakkında hiçbir şey yapmadığının altını çizdi.

“Başarısız bir operasyon olduğunu herkes kabul etsin” diyen Gergerlioğlu şunları söyledi:

“İnsanları öldürerek bir yere varamazsınız”

HDP’nin kapatılarak bir yere varılamayacağını dile getiren Gergerlioğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap