Gergerlioğlu’nun KHK’lılarla ilgili soru önergesine TBMM Başkanı Şentop’un ret gerekçesi: Konunun tek amacı istişare sağlamaktan ibaret

by Haber Fora

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) merkez ve enstitülerinde yürütülen veya kurum tarafından desteklenen araştırma projelerinde görev alan lisans öğrencilerine verilen bursun şartlarına “Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden ihraç edilmemiş olmak” maddesi de eklendi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TÜBİTAK’ın burs şartları arasına eklenen maddeyi, soru önergesi haline getirerek Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu. 
 

Ret kararı TBMM İçtüzüğü’ne dayandırıldı

Gergerlioğlu’nun 6 maddelik soru önergesine yanıt, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan geldi.

Şentop’un yanıtında, önergenin TBMM İçtüzüğü’nün 97. maddesi uyarınca kabul edilmeyeceği belirtildi. 

“Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular”

Şentop’un cevap yazısında, önergede yer alan soruların 4. ve 6.’sının TBMM İçtüzüğü 97. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” kapsamında olduğuna değinilirken, bu sorular çıkarılırsa veya TBMM İçtüzüğü’ne uygun hale getirilirse önergenin işleme alınabileceği belirtildi.

“KHK’lıların vatandaş olduklarına onları inandıracak bir kanıt var mı?”

Şentop’un çıkarılmasını istediği soruları şöyle:

Gergerlioğlu’nun cevaplamasını istediği soruları

Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun şu sorulara yanıt verilmesini talep etmişti:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap