Gıdadan KDV’nin kaldırılmasını öneren Tüketici Hakları Derneği: Son 70 yılın en ağır yoksulluğu ve açlığı yaşanıyor

by Haber Fora

Tüketici Hakları Derneği, Türkiye’de yaşanan yoksullukla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Günümüzde halkımız son 70 yılın en ağır yoksulluğunu ve açlığını yaşamaktadır” dedi.

THD Başkanı Turhan Çakar imzası ile kamuoyuna yapılan açıklamada, Türkiye’de tüketicilerin ezici çoğunluğunun açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı vurgulandı.

“Asgari ücretlilerin 78 çeşit gıdada satın alma güçleri düştü”

Günümüzde halkımız son 70 yılın en ağır yoksulluğunu ve açlığını yaşamaktadır. Açlık ve yoksulluk patlamıştır. Tüketicilerin ezici çoğunluğu yeterli ve gerekli gıdaya erişemediği için yeterli ve dengeli beslenemiyor” denilen açıklamada, asgari ücretlilerin son bir yılda 61 çeşit temel gıda olmak üzere, 78 çeşit gıdada satın alma güçlerinin düştüğü belirtildi.

Türk-İş’in Kasım 2020 ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı ile TÜİK’in yıllık hane halkı kullanılabilir gelirinin karşılaştırıldığı ve bununla birlikte, Türkiye’deki çalışan işçilerin ücret durumu, asgari ücretliler, kayıt dışı çalışanların, işsizlerin durumunu dikkate alınarak yapılan çalışmaya göre, Kasım 2020’de 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2517 TL. Yoksulluk sınırı ise 8198 TL olarak tespit edildi.

Tüketici Hakları Derneği , yapılan bu araştırmalar dikkate alındığında Türkiye’de tüketicilerin ezici çoğunluğunun açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığının anlaşıldığı bilgisini paylaştı.

TDH, yoksulluk ve açlıkla mücadele için çözüm önerilerini de şu şekilde sıraladı:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap