Gök bilimciler, Güneş Sistemi dışında potansiyel olarak “süper yaşanabilir” 24 gezegen tespit etti

by Haber Fora

Güneş Sistemi dışında “süper yaşanabilir” özellikte 24 gezegen bulundu.

“” sitesinin haberine göre, Washington Eyalet Üniversitesinde görevli gök bilimci Dirk Schulze-Makuch liderliğindeki ekip tarafından tespit edilen ve Dünya’dan en az 100 ışık yılı uzaklıkta yer alan öte gezegenler arasında “daha yaşlı, daha büyük, daha ılık ve muhtemelen daha ıslak olanlar” bulunuyor.
Yaşam için elverişli koşullara sahip bu gezegenler, Dünya’dan en az 100 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.
Güneş Sistemi dışında bilinen 4 bin 500 öte gezegenle ilgili araştırma yürüten ekip, daha çok muhtemel kara parçası bulunan gezegenlere sahip sistemleri inceledi. İçlerinden 24’ünün “süper yaşanabilir” olduğu keşfedildi.
Dirk Schulze-Makuch, araştırma yaparken karmaşık yaşam için en uygun koşullara sahip belli gezegenlere odaklanmak zorunda olduklarını belirtti.
Schulze-Makuch, “Öte yandan ikinci bir Dünya’yı araştırmaya sıkışıp kalmamaya dikkat etmeliyiz çünkü yaşam için bizimkinden çok daha uygun olabilecek gezegenler var olabilir” yorumunu yaptı.
Dünya’nın en iyisi olduğu düşünüldüğü için süper yaşanabilir gezegenler ilkesini izah etmenin, bazen zor olduğunu ifade eden bilim insanı, şunları söyledi:
“Çok sayıda kompleks ve farklı yaşam biçimlerine sahibiz. Birçoğu ekstrem ortamlarda hayatta kalabilir. Koşullara uyum sağlayabilen yaşama sahip olmak iyi ancak bu her şeyin en iyisine sahip olduğumuz anlamına gelmez.” 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap